טיפולי רפלקסולוגיה

רפלקסולוגיה

הרפלקסולוגיה, הינה שיטת טיפול עתיקת יומין, שהייתה מצויה בסין וכן במצריים העתיקה. ישנן הוכחות לרפלקסולוג, המטפל דרך כפות הרגליים, בכתב מצרי קדום. מדהים, כי שיטת הרפלקסולוגיה התפתחה הן במזרח והן במצריים, הרחוקות כה זו מזו. בהערת שוליים, אזכיר את הספר "1428, השנה בה הסינים גילו את העולם", המספר על מעבר של חומרים, סחורות וידע, כבר אז. כמו כן, קיימים אזכורים במקורותינו ולא צריך להרחיק לכת.. בספר שמות, פרק ג', פסוק ה', כתוב "של נעליך מעל רגליך כי המקום אשר אתה עומד עליו אדמת קודש הוא". מתייחסים לנעליים מהמילה נעול – כלומר דפוסי התנהגות והרגלים שאנו כרוכים אחריהם וקשה לנו מאד לשנות, הם נועלים אותנו. ולמילה רגליים מהמילה הרגלים כלומר דפוסים שאנו חיים לפיהם אפילו אם הם מקשים עלינו ומגבילים אותנו וקשה לנו מאד לשנות. באמצעות טיפול רפלקסולוגיה ואבחון לפי כף הרגל ניתן להבחין דרך כפות רגליו של אדם, בדפוסי התנהגותו: עצבים נראה בכבד, הרהורים ומחשבות בלבלב וכו'.. לפי הגישה ההוליסטית, האדם מביא על עצמו מחלותיו, בדפוסי התנהגותו, שהוא בוחר ולכן מחלה היא למעשה חוסר איזון של הגוף והנפש. ם במזרח, כידוע, משילים נעליים, כשנכנסים למבנה.

DSC00004

פרוש המילה רפלקסולוגיה, מגיע מהמילה Reflection, כלומר השתקפות. אברי הגוף כולו, משתקפים בנקודות ייצוג בכפות הרגליים. הרפלקסולוגיה היא תורה הוליסטית, המתייחסת למטופל, כשילוב של חומר ורוח, נפש ורגש. ניתן לראות בכפות הרגליים: מרידיאנים – ערוצי אנרגיות, צ'אקרות – מרכזים אנרגטיים, נקודות ייצוג של אברים שונים ודפוסי התנהגות.
ניתן לטפל למשל, במיגרנות, ע"י לחיצה בנקודות הראש, בנקודות המייצגות את המערכת ההורמונאלית, בנקודות המייצגות את הצוואר והשכמות וכל זאת, מבלי לגעת כלל בראש עצמו. דוגמא נוספת: ניתן לטפל בנשים הרות, מבלי לגעת בבטנן פיזית ואפילו, בקטועי אברים, באברים החסרים, כי אנו מסתכלים על המטופל, כמכלול שלם: פיזית, רגשית, רוחנית ונפשית.

יתכן מטופל, עם כאבי גב עזים, שלא מסוגל לשאת מגע. נוכל לטפל בכפות רגליו באמצעות רפלקסולוגיה ולהשפיע על גבו. תתכן מטופלת, שחוותה חוויה קשה ואינה מוכנה למגע – ניתן לטפל בה דרך כפות הרגליים ולהשפיע על שאר הגוף ובמקרה קיצוני אף יותר, נוכל להשתמש רק באנרגיה או ברייקי על נקודות הייצוג בכף הרגל לפי הרפלקסולוגיה ובכך להשפיע על כולה.

מטרתו של הרפלקסולוג, בטיפול הרפלקסולוגיה, להביא את גופו של המטופל לאיזון והרמוניה. כל שינוי מכיל בתוכו כוח, המאיים לשבור את המבנה הישן, הנוח והמוכר. על המטפל, לערער את המבנה הקיים, אולם לא להרוס אותו לחלוטין. שינוי טוב, הינו שילוב של שימור הישן, הקיים ושיפורו באמצעות שילוב החדש בתוכו ורפלקסולוגיה, מניסיוני, אכן מסייעת!!

הצצה אופן הטיפול

הטיפול מתחיל במילוי שאלון, המכיל שאלות על המטופל ודרכי התנהגותו. כיוון שהטיפול הוליסטי, שלם ועל הרפלקסולוג להכיר את המטופל, מאספקטים שונים (ספורט, מספר כוסות מים ביום, עישון, הרגלי תזונה, הרגלי עבודה וכו'..) יש למלא את השאלון לפני הטיפול למטרת היכרות ראשונית.

לאחר מכן שוכב המטופל,לרוב על הגב. במידה וסובל המטופל מכאבי גב למשל ואינו יכול לשכב על הגב אופן הטיפול הינו כזה שהמטופל ישכב על הצד או על הבטן. היה לי מטופל, שהוציאו לו שומה מהגב בניתוח פשוט, אולם כאב לו לשכב על הגב – טיפלתי בו כשהוא שוכב על הבטן. נשים הרות חוות טיפול רפלקסולוגי כשהן שכובות על הצד.באמצעות שמן עיסוי או קרם רפלקסולוגי, הרפלקסולוג נוגע במהלך הטיפול בנקודות הייצוג, בקווי מעבר, דרך ערוצי האנרגיה השונים, בכפות רגליו של המטופל, עד הברכיים.

משך הטיפול הרפלקסולוגי, הינו בן 50 דקות לשעה וחצי. אני משלבת בטיפולים אבחון לפי כף הרגל, רייקי, קריאה בקלפי מודעות, ושימוש במטוטלת, הכול במידת הצורך ולפי ראות עיניו של המטופל.

רפלקס

כפות הרגליים, מחוברות לשאר אברי הגוף דרך מרידיאניים, ערוצי אנרגיה ולכן משפיעים ומביאים לשינוי משמעותי, בכל המישורים. רפלקס, הינו תגובה לא רצונית, ואכן לחיצה בנקודה ספציפית בכף הרגל, מביאה להשפעה ניכרת במערכות הגוף. זהו פירוש נוסף, למילה רפלקסולוגיה – מהמילה "רפלקס" ולוגיה – זו תורה.

DSC00027

הרפלקסולוגיה, מאפשרת איזון ולכן מבריאה. כשם שרגל מהמילה הרגל, כך נעליים, מהמילה נעול וחסום. לכן, כרפלקסולוגית מטרתי לשנות הרגלים וחסימות מעכבים, על מנת להכניס שיפור והרמוניה בחיי המטופל. נחזור לפסוק: "של נעליך מעל רגליך" – הכוונה כנראה קשורה בשינוי דפוסי התנהגות והרגלים שמקבעים ונועלים אותנו. זוהי, על רגל אחת… , מטרתה של הרפלקסולוגיה.

סידרה בת 12 מפגשים

בדרך כלל, אני ממליצה על סידרה בת 12 מפגשים, פעם בשבוע. כאשר המטופל, עובר טיפול כל שבוע ומתמסר למטפל, ניתן לראות שינוי משמעותי בדפוסי התנהגותו וחשיבתו. זוהי תקופה משמעותית וייחודית וניתן למדוד בה את השינוי, הקלה על סימפטומים ופתרון בעיות. זו גם תקופה מצוינת לתחזוקה של הגוף והנפש ושמירה על הקיים הטוב. ככלל, הטיפול הטוב ביותר, הינו מניעה ועדיף להקדים ולהגיע לטיפול, כשאנו בריאים ומרגישים טוב. באמצעות השאלון, שמילאנו בטיפול הראשון, נוכל למדוד את השינוי ולהיות פרקטיים בנוגע לתוצאות.

למי מתאים הטיפול הרפלקסולוגי?

הטיפול הרפלקסולוגי, מתאים לכולם: לילדים קטנים, עם הפרעות קשב וריכוז (בד"כ טיפולים קצרים יותר, אני מלווה אותם גם בביו- אנרגיה), לחיזוק הביטחון העצמי, להשתלבות במסגרות שונות למשל כניסה לכיתה חדשה או לאחר העתקת מקום מגורים. לתינוקות (מסייע לגמישות והתפתחות, מקל על גזים, על טראומת ברית המילה, מסייע כליווי התפתחותי), לגיל השלישי (לשיפור איכות החיים, טיפול בסימפטומים של הזקנה, מסייע לזרום עם השינויים, טיפול במחלות, במידה ויש, טיפול בכאבי רגליים ובצקות), להריוניות (הטיפול הרפלקסולוגי עוזר בזרימה עם השינויים היום יומיים, מקל על תופעות הלוואי, צרבות, מעולה לבצקות, מאפשר רגע של שקט ופינוק, מאזן מאוד את הגוף והנפש בטלטלות ההורמונאליות – למרות שלא עובדים על המערכת ההורמונאלית, כדי לא להתערב ולהשפיע על העובר וההיריון עצמו, ניתן לסייע באמצעות רפלקסולוגיה, בזירוז לידה ולדעתי גם בהיפוך עובר, התחברות לאימהות, לגוף ההריוני,הכנה ללידה ואף הקלה בכאבי הצירים), לחולים (הטיפול הרפלקסולוגי מצליח לעצור את הסוכרת! לא להבריא ממנה, אולם לעצור את הידרדרותה וכך לגבי מחלות רבות ומגוונות נוספות. ניתן לטפל עם רפלקסולוגיה בבעיות גב, מיגרנות, מחלות כרוניות ואקוטיות), למי שחש רע בנפשו, מבחינה רגשית או רוחנית ולבריאים הרוצים לשמר את איכות חייהם.

להנאתכם (וניתן להכנס גם מכאן על ידי לחיצה על הקישור) עוד שתי כתבות בנושא רפלקסולוגיה ונשיות ורפלקסולוגיה לנשים הרות

קריאה נעימה

אשמח ללוות אתכם בדרך

הדס.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>