ריפוי טבעי תרגול ערוצי האנרגיה בגוף

קיימים 12 ערוצים אנרגטיים – מרידיאניים בגוף: הריאות, המעי הגס, הקיבה, הטחול, הלב, המעי הדק, שלפוחית השתן, הכליות, מעטפת הלב, שלושת המחממים, כיס המרה והכבד. הם מקובצים בזוגות: יין (סביל) ויאנג (אקטיבי). clip_image002תרגול יומיומי של התרגילים יחזק את הזרימה בערוצי האנרגיה ויאפשר תובנות משמעותיות. התרגילים תורמים פיזית למתיחה והגמשה של שרירים ומפרקים. הוליסטית, הם תורמים להרחבה ופתיחה ששחררת אנרגיה שחבויה בנו. המתיחה מאפשרת לשחרר מה שהחזקנו בפנים.

 

הכנה: כדאי לקבוע זמן קבוע, ע"מ לא לשכוח לתרגל. חשוב להכין מראש מקום נוח. יש להתמסר לתרגילים ולהקדיש תשומת לב. יש לבצעם לאט עד כמה שניתן, לחוש את הגוף ואת המרידיאניים (ערוצי האנרגיה) פועלים ולנשום עמוק, מה שיאפשר להפטר מהמתח.
עמידת המוצא:היא בפישוק שמעט רחב יותר מרוחב הכתפיים ולהתרכז בנשימות עמוקות. כל הגוף כולו רפוי, הרגליים יציבות על האדמה, נשימה עמוקה. לא זזים כדקה.

clip_image005

תרגיל להפעלת והרחבת האנרגיה בגוף:
מעמידת מוצא, להישען אחורה. יש להניח 2 ידיים על גב הירכיים באופן רפוי, ע"מ לתמוך בגוף ולהניח לראש לנטות לאחור, עד כמה שניתן. למעשה זו השענות לאחור והבטן נדחפת קדימה.
קווי המתח שנוצרים לאורך הבטן מאפשרים לפתוח עצמנו לעולם החיצוני ולקבל השפעות חיצוניות ללא התנגדות. לאחר מכן, יש לכופף את הגוף קדימה ולנסות להניח את הראש בין הרגליים ולחבק את הירכיים בשתי הידיים. הפנים חבויים והאנרגיה (כוח הצ'י), נמשכת פנימה.
בשאיפה: ניתן ממש לחוש במתח לאורך כלי הדם הראשי,
נשיפה: משתחרר הצ'י והגוף כולו רפוי.

תרגיל למרידיאן הריאות ולמרידיאן המעי הגס:
עמידה בפישוק רחב מעט מרוחב הכתפיים. אצבעות הרגליים פונות מעט החוצה. להניח ידיים מאחורי הגב, כשכפות הידיים פונות לאחור ולשלב אגודלים. יש לפרוש את האצבעות כלפי חוץ כך שהן פונות לכיוונים מנוגדים. ברכיים ישרות. מרבית משקל הגוף מונח על כרית הזרת ולהתכופף קדימה בנשיפה. זרועות מתוחות, מרפקים ישרים. כשהגוף מתוח קדימה  להתחיל לשאוף ברכות. יש לפתח את התחושה של מתיחה טובה וליהנות ממנה. ניתן לחוש בקו לאורך גב הרגליים,הבטן, הגב והזרועות מתח/ נוקשות/ תחושת התנפחות או עקצוצים וזהו מרידיאן הריאות והמעי הגס.
בשאיפה: האנרגיה זורמת ממרכז הגוף לכיוון הרגליים והזרועות, ניתן לחוש בהתרחבות המרידיאניים.
בנשיפה: הגוף נירפה לאט ובשקט.

לחזור כ – 3 פעמים ולחזור לתנוחת עמידת המוצא.

תרגיל למרידיאן הטחול ולמרידיאן הקיבה:

לשבת זקוף, הרגליים מקופלות מתחת לירכיים. בשלב הבא יש להישען מעט לאחור, להפריד מעט בין כפות הרגליים ולהוציאם מתחת לישבנים, כך שהישבנים ינוחו על הרצפה.

אין צורך לשכב על הגב בכוח כיוון שזה עלול לגרום לברכיים להתרומם. חשוב להקפיד שהשוקיים יהיו מונחות לצד הירכיים, ע"מ שהברכיים תשארנה קרובות זו לזו. במהלך התנוחה, יש לנסות להשאיר את הברכיים צמודות עד כמה שניתן, ללא מאמץ יתר.

לאחר שהגב והכתפיים מונחים על הרצפה, יש למתוח את הזרועות מעבר לראש, לשלב אצבעות ולסובב את גב כפות הידיים לעבר הראש. לאחר מכן, יש לנשום ולמתוח את כל הגוף,כך שיתארך ויתרחב.

באופן טבעי, הגב יתרומם מהרצפה והברכיים יזוזו לצדדים – זה בסדר.

קווי המתח שנוצרים לאורך החלק הקדמי של הגוף ולאורך עמוד השדרה וכן משני צידי הזרועות, מתאימים למרידיאן הטחול והקיבה.

שאיפה: האנרגיה ממלאת את הבטן התחתונה ומתרחבת לשאר האיברים.
נשיפה: הרפיית המאמץ והגוף כולו. הצ'י משתחרר והמתח מתפוגג.

תרגיל למרידיאן הלב ולמרידיאן המעי הדק:

יש לשבת על הרצפה, להניח את כפות הרגליים זו לזו, ע"י כיפוף הברכיים החוצה לצדדים. יש למשוך את אצבעות כפות הרגליים קרוב לגוף ככל שניתן. לאחר מכן, יש להתכופף קדימה בנשיפה ולהשאיר את הירכיים על הרצפה, ככל שניתן.המצב האידיאלי הינו כשהמצח מגיע לאצבעות הרגליים והמרפקים והברכיים נוגעים ברצפה.

שאיפה: כשאנו כלפי מטה למלא את הגוף בצ'י נקי. המתח גובר בשאיפה באופן ניכר.
נשיפה: לחוש את השחרור וההרפיה בגוף, בשחרור הצ'י. הרפיה מוחלטת.

תרגיל למרידיאן הכליות ולמרידיאן שלפוחית השתן:

לשבת, כשהרגליים מתוחות קדימה. העקבים צמודים, ברכיים ישרות, החלק האחורי של הרגל דבוק לרצפה . לאחר מכן, יש לכופף את פלג גוף עליון קדימה ולגעת עם הידיים באצבעות כפות הרגליים. אין צורך לחוש כאב ע"מ להגיע למתיחה מלאה. גם אנשים גמישים, חווים לעיתים מתח עמוק… הראש תלוי מעבר לברכיים והזרועות מתוחות קדימה.

בעת ההתכופפות, יש לנשוף ואז עם ההגעה לתנוחה הרצויה – יש לנשום נשימה עמוקה ולחוש את הצ'י ממלא את הגוף: תחושה של מתח לאורך הזרועות וכן מן המותניים לאורך הרגליים ועד כפות הרגליים – זהו נתיב מרידיאן הכליות ומרידיאן שלפוחית השתן.

תרגיל למרידיאן מעטפת הלב ולמרידיאן שלושת המחממים:

ישיבת לוטוס (רגליים שלובות וכל ף רגל מונחת על הירך הנגדית), או ישיבת חצי לוטוס (רק רגל אחת מונחת על הירך הנגדית), או  ישיבה מזרחית (סיכול רגליים, מבלי להניח כף רגל אחת על השנייה). להקפיד שהברכיים תהינה קרובות לרצפה עד כמה שניתן, אך לא להשתמש בכוח. לאחר מכן, יש להצליב את הזרועות זו על זו ולתפוס את הברכיים הנגדעות. הזרוע שבצד הברך צריכה להיות על הזרוע השנייה. לאחר מכן, יש להתכופף קדימה, במידת האפשר, הראש תלוי ולהשתמש בזרועות כדי למשוך את הגוף מטה, עד שהמצח נוגע ברצפה. לאחר שנושפים לחלוטין, כשהגוף מכופף לחלוטין, יש לנשום נשימה עמוקה. קווי המתח שנוצרים לאורך הגב ולמטה בחלק החיצוני של הזרועות והרגליים בעת השאיפה, הם הנתיב של מרידיאן שלושת המחממים. קווי המתח בצד הנגדי, בפנים, הם מרידיאן מעטפת הלב. בנשיפה נוספת, ניתן לחוש שהמרידיאניים נרפים. יש לחזור על התרגיל שלוש – ארבע פעמים. הוליסטית, קשור למתיחה והרפיה.

תרגיל למרידיאן הכבד ולמרידיאן כיס המרה:

ישיבת פיסוק רחב. יש להרפות ולפרוש את הרגליים רחוק. להקפיד על בירכיים ישרות, כך שהחלק האחורי של הרגליים יישאר על הרצפה. לאחר מכן, לשלב את הידיים מאחורי הראש ולהפנות את כפות הידיים כלפי מעלה. יש לישר את המרפקים ולהתכופף לכיוון רגל אחת, כשהזרוע בצד הרגל פונה מטה. המבט פונה מטה. ההתכופפות בעת נשיפה ואז שואפים לאט. לאורך גב הרגל אליה מתכופפים, ניתן לחוש קווי מתח, וכן לאורך פנים הרגל הנגדית, לאורך צד הגוף המתוח כולו וכן לאורך החלק הקדמי של הגוף לכיוון הצד המתכופף. אלו מרידיאן הכבד ומרידיאן כיס המרה. כשנושפים לחלוטין המתח משתחרר והמתיחה תתחזק.

סיום והרפיה:לאחר השלמת התרגילים, לשכב על הגב ולנשום. הידיים והרגליים פרושים בנוחות וברפיון. להיות מודעים לנשימה ולתחושות הגוף. כל הגוף רפוי. להפנות את כל תשומת הלב לנשימה. מומלץ לעצום את העיניים ולא לתת לגורמים חיצוניים להפריע. שכיבה רפויה ושקטה לחלוטין. לאנשים שמתקשים להירדם מומלץ להשתמש בתרגיל זה לפני השינה. נשמו נשימות איטיות ועמוקות דרך הבטן התחתונה. יש לבצע את התרגיל למשך הזמן הדרוש להשלמת מספר נשימות רפויות ועמוקות.

תיהנו ושיהיה רק טוב!!!

clip_image005

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>