נעילת לסתות וחריקת שיניים – טיפול טיבעי

טיפול בנעילת לסתות וחריקת שיניים

מאת הדס ירוסלביץ מטפלת הוליסטית רב תחומית

רבים מאיתנו סובלים מחריקת שיניים או נעילת לסתות. לרוב נובעת התופעה מלחץ, מתח, חרדה, עייפות, מחשבות טורדניות או פחדים. יש לכך השלכות חמורות לטווח הארוך גם ברמת התסמינים והסימפטומים שכן השיניים מאד נשחקות ונחלשות ובמידה וישנם כתרים הם עלולים לזוז ואף ליפול וכן ברמת הבעייתיות של חיים לצד מתח , לחץ ודאגות אין סופיות.

סידרת טיפולים העוסקת בתחום זה פשוט מעלה את איכות החיים!!

בטיפול אני מתייחסת למטופל כשלם כלומר כאילו הוא בנוי מגוף פיזי אך גם מנפש ונשמה, שכל ורגש. אני מטפלת בכל הרבדים ואז ניתן ללמד את הלסת מחדש לשוב למקומה הטבעי (זה הכי קשה שכן שינויי הרגלים זו המשימה הקשה ביותר) ולהרגיל את הגוף לחיות בנועם ושלווה. בנוסף אני מאפשרת ידע רב בכל התחומים ונגישות למידע בנושא תזונה מדיטציות ודמיון מודרך וכל מה שיכול לסייע ולהקל על התהליך. במאמר זה אזכיר טיפים רבים ודרכי התמודדות על מנת שהקוראים שסובלים מהתופעה יוכלו להעלות את רמת מודעותם ולטפל בעצמם וכן מטפלים שקוראים מאמר זה יוכלו לטפל לפי הנקודות הרפלקסולוגיות שאזכיר ולכוון את מטופליהם בשינוי אורח החיים. יש הרבה מאד שניתן לעשות בכוחות עצמנו אולם אני בהחלט מעודדת גם טיפול על ידי מטפל מקצועי בעל ניסיון שכן לא הכול אנו צריכים לשאת לבדנו על כתפנו וראוי לתת את המקום לטיפול כחלק מתהליך ההחלמה.

מטופלים רבים שמגיעים כשהם סובלים מהתופעה ואני מבקשת מהם להרפות את הלסת, אינם מצליחם. הגוף למעשה ממש שוכח מהוא המצב הטבעי בו הוא אמור להיות שרוי. מטופלי הגדירו משימה "פשוטה" זו כ"התנהגות מלאכותית", "קשה מנשוא", ואף "הרגשתי כמו פרה", כך שאם אתם קוראים שורות אלו, בעודכם קפוצים ומנסים להרפות, אתם אינכם לבד וככתב זהו השלב הקשה מכול. באמצעות רפלקסולוגיה ועבודה על הלסת דרך כף הרגל ניתן להזכיר לגוף היכן מקומה הטבעי של הלסת. כמו כן אני מעסה עם שמנים ארומתרפיים שמרגיעים ומאזנים על בסיס שמן שקדים את האזור הפיזי של הלסת, בעיקר בחיבור שבין שתי הלסתות. למי שסובל מהתופעה, סביר ששריר הלסת בחיבור בן הלסתות יהיה תפוס, קפוץ ומתוח. חשוב לשלב נשימות עמוקות, שמנים מתאימים ומוסיקה מרגיעה לקבלת תוצאות איכותיות. בשלב ז של העיסוי והרפלקסולוגיה ניתן לשלב דמיון מודרך להרפות את כל הגוף, לבקש מהלסת לשוב למקומה הטבעי, לשים לב היכן הלשון ממוקמת, לחוש את השיניים, לנשום עמוק ולהרפות. כמו כן, חשוב להצליח להוציא צלילים בעודנו מרפים את הלסת , זה מאד מסייע לגוף להבין להיכן להגיע, צלילים כגון "אהההה" מאד מקלים על הדרך הארוכה שיש לעבור עד שמרגילים את הגוף לשוב הביתה.

כאשר נהיים מודעים לנעילת הלסתות, רבים מרגישים פתאום כי הם יכולים לתפוס עצמם על חם בכל פעם שהם חורקים שיניים או נועלים אותן. לפתע, מטופלים רבים שמים לב כי התופעה חוזרת על עצמה הרבה יותר מכפי שחשבו ורמת המודעות עולה לגבי הלחץ שיש באזור הראש שלעיתים מלווה גם בכאבי ראש "לא מוסברים". רבים מבינים שהם חוזרים על התופעה בשינה , כשהם במתח, כשהם עושים ספורט ומתעמלים או כשהם מרבים ללעוס מסטיק.

כחלק מההנחיות אני מבקשת מהמטופלים להפסיק עם מסטיקים ועם מזונות קשים כגון שקדים או פיצוחים המאמצים את הלסת, ובדרך כלל הם אוהבים אותם מאד .. למטופלים שישנים עם בן / בת זוג אני מבקשת לומר לזוגם להעיר אותם בכל פעם שהם שומעים חריקה על מנת לסייע להם לצאת מהמצב כשהם אינם מודעים לו.

הטיפול כולל רפלקסולוגיה, עיסוי פנים, שימוש בתמציות של פרחי באך שמסייעות לשנות דפוסי התנהגות ולהקל על מתחים וחרדות, לימוד טכניקות להרגעות והתנסות במדיטציות. הטיפולים מלווים במשימות ביתיות ושעורי בית על מנת לא ליצור תלות בי כמטפלת ועל מנת להמשיך להעלות את רמת המודעות גם מחוץ לטיפול. משימות כגון ניהול יומן מזון, תרגילים ללסתות, מתן תשומת לב באיזו עוצמה לועסים ובאיזה צד ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>