התמחות במפרק כף היד עקב שימוש אינטנסיבי בסמארטפון

התמחות במפרק כף היד עקב שימוש אינטנסיבי בסמארטפון

 

השימוש בסמארטפון ושילובו באורח חיינו הפך למהותי ואינטנסיבי אצל כולנו, הוא הוליד עימו כמה מצבים חדשים שיש לתת אליהם את הדעת ואליהם אני מתייחסת בהתמחותי במפרק כף היד עקב שימוש אינטנסיבי בסמארטפון.

על השימוש בסמארטפון:

מאז שניכנס הסמארטפון לחיינו אנו משתמשים בו לאורח כל שעות היממה והוא מאפשר לנו חיים המחוברים לרשת במהלך 24 שעות, שיבעה ימים בשבוע. רבים משתמשים בסמארטפון מרגע שהתעוררו (מקריאת חדשות, עידכוני פייס בוק, שימוש בתוכנת הוויז אם צריך לצאת מהבית ודרך אפילו חיים רוחניים המשלבים נומרולוגיה/ אסטרולוגיה/ תחזית יומים/ משפט מחזק לפתוח עימו את הבוקר או אפליקציה של לוח שאיפות המאפשרת הגשמת מציאות מתוך התכווננות התודעה על משפטים מחזקים או תמונות, כן יש כזו אפליקציה).

מה שחשוב לי להדגיש הינו שכשאנו משתמשים בסמארטפון אנו לרוב עושים זאת ברמת סטרס (לחץ או מתח מסויימת). אנו בודקים את הדרך, בודקים מניות, קוראים מיילים, מגיבים, מחפשים תשובות, סוגרים חופשה, משווים מחירים ועוד ועוד..

המוח אינו מפסיק לרגע לחשב ולעבוד, לתהות, להפעיל שיקול דעת או לעבד נתונים. כשאנו לוחצים על המקשים שכבר אינם מקשים אמיתיים ממזמן (או כפי שביל גייטס אמר אני יוצר לכם מקשים שתרצו ללחוץ עליהם, אינני זוכרת את הנוסח המדויק..), אנו עושים זאת עם רמה מסויימת של סטרס. לפני שהאצבע לוחצת המוח פועל, חושב, מנטרל .. מה שגורם ללחיצות השונות ולשימוש במכשיר הסמארטפון בכלל להיות מלוות בסטרס.

סטרס הינו אם כל המחלות. זה הבסיס לכל הסימפטומים שניקרים בדרכנו ואנו מטפלים בהם (יש עוד כמה בעיות, במאמר אחר..). הלחץ שניקווה באצבעות מייצר תקיעויות במפרק שורש כף היד ומביא להרגשת כאב ולעיתים אף נימול או הקטנת טווח התנועה.

 

מצבים נוספים של פגיעה במפרק כף היד שאינם נובעים משימוש בסמארטפון:

  • בשלנים
  • מי שלש בצק
  • מעסים
  • מי שעובד עם הידיים…

רבים מרגישים כאב, תקיעות או אי יכולת להניע כהלכה את מפרק כף היד. מנסיוני כמטפלת ראיתי את התופעה חוזרת ונשנית אצל טבחים ועובדי מטבח שעובדים הרבה עם הידים, לשים בצק ועוסקים בעבודה מדויקת עם האצבעות.

ראיתי גם מטפלים רבים ועמיתים למקצוע ששורש כף היד שלהם ניפגע עקב עומס עבודה או שימוש לא נכון של המפרק. כמטפלים ניתן ללמוד טכניקות עיסוי, רפלקסולוגיה או מגע בכלל המאפשרים שימוש במשקל הגוף יותר מאשר שימוש במפרק. ויחד עם זאת, רבים הם המטפלים שסובלים מכאבים במפרק כף היד.

מתרגלים יוגה באופן קבוע, או מתרגלים חדשים של יוגה, שאינם מיומנים, עשויים להיפגע במפרק שורש כף היד עקב עודף לחץ על המפרק הנובע מתנוחות כגון כלב מביט מטה המבוצעות באופן לא מדויק. לצערי ישנם מקומות בהם ניתן לתרגל יוגה בקבוצות גדולות או ללא הכוונה מדויקת של המורה ואז כתוצאה ממנח לא נכון של הגוף או מניפולציה של הגוף על מנת להישאר בתנוחה עוד קצת ואי הקשבה לגוף (אחד הדברים היפים ביוגה שהיא מעודדת חוסר תחרותיות .. ועדיין גם כשמתרגלים את תנוחת ההרפיה לעיתים המחשבות נודדות..).

בלאי.. הגוף שלנו הינו מכונה שלעיתים משומנת היטב ולעיתים קצת פחות והרבה פעמים לאורח השנים אנו מאותגרים עם עייפות החומר. גוף שאינו מתוחזק כהלכה (פעילות גופנית, אורח חיים בריא ושמח, תזונה ראויה וטיפולים הוליסטים) עלול לייצר כאבים , תקיעויות ואף פגיעה במפרק שורש כף היד.

 עיסוי כף היד ומפרק שורש כף היד:  הכי פשוט!!!! 

 השתמשו במעט שמן טבעי או קרם טוב טבעי והתחילו לעסות את שתי כפות הידיים זו בזו. בתנועות משיכה מכף היד החוצה מישכו את האצבעות בזו אחר זו, עסו את פנים כף היד ונועו בן גידי גב כף היד. לושו את פנים כף היד עם כל כף היד השניה ועם הבוהן. עסו את מפרק שורש כף היד ונועו עד המרפקים. העיסוי ממריץ את הדם, מניע את האזור, מסלק פסולת מהגוף ומזרים אנרגיה חדשה מבעד לחסימות.

טיפול רפלקסולוגי

באמצעות רפלקסולוגיה ניתן לשנות הרגלים ( רגליים = הרגלים) ולכן טיפול קבוע אחת לשבוע או שבועיים, בהתאם ליכולתו של המטופל והמטפל (פיזית – מבחינת זמן ופיננסית), יכולה לסייע להפחית את השימוש במכשיר, להקטין את הצורך בו או ההתמכרות אליו, לאפשר מיקוד ודיוק בעבודה עימו (למשל אני קוראת אי מייל רק פעם או פעמיים ביום ומגיבה בשעות.. – ולא בכל פעם שנכנס מייל אני נכנסת למחשב, לאינטרנט, מגיבה ונשאבת לעבודה או לפנאי מול ועם המסך), או: אני מבקרת בפייס בוק אחת ל.. למשך קצוב של.., או: אני קוראת מאמרים בשעות הפנאי במשך.. וכו'..

 

הרפלקסולוגיה גם מאפשרת לטפל נקודתית במפרק שורש כף היד ולהתמקד ממש בעצמות של כף היד ובגב כף היד (איזור רגיש שניפגע מאד מהשימוש בסמארטפון). קיימות נקודות ייצוג של אזורים אלו בכף הרגל ובאמצעות לחיצות ממוקדות ומדויקות בכף הרגל ניתן להגיע ולטפל פיזית ואנרגטית בבעיה או בתקיעות שנוצרה באזור (לפעמים ממש חמורה לכדי דלקת).

הטיפול הרפלקסולוגי עובד על מרדיאנים = ערוצים אגרגטים, המחברים את כף הרגל לשאר הגוף. לכן, לחיצות ממוקדות בנקודות הייצוג משפיעות ויוצרות מניפולציה ושינוי באזור שכואב או תפוס.

 

טכניקות עבודה ברפלקסולוגיה:

  1. מניפולציה – טכניקה של תנועה, סיבובים, הנעה ויצירת שינוי. אני עוזרת למטופל לרצות לגרום לשינוי במצבו, לקחת אחריות ולהסכים לפעול לטובת שינויים קלים באורח החיים ובהרגלים (מה שהכי קשה לנו לשנות).
  2. שחרור – טכניקה של הוצאה החוצה של אנרגיה שתקועה, מאפשרת שחרור תקיעויות ויציאה ממצבים שאינם משרתים אותנו או מעלים אותנו אנרגטית
  3. הרפיה – טכניקה המאפשרת הכנסת שקט ושלווה למערכת מתוך בחירה מודעת בשקט נפשי על חשבון לחץ מתח פחד או חרדה. מעתה נוכל לבחור להמשיך לעבוד ו"לספק את הסחורה" ממקום רגוע יותר, שלם יותר ומאוזן.

 

 

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>