איזה יוגה את עושה?

איזה יוגה את עושה?

היא בדרך כלל אחת השאלות הראשונות שאני נשאלת אחרי שאני מספרת שאני מורה ליוגה. התשובה שלי תמיד מסובכת ופתלתלה, משתנה מפעם לפעם כשבכל פעם  מחדש אני מנסה לשפר את התשובה.  

לכבוד תחילת השיעורים במרכז לריפוי של הדס, החלטתי להקדיש לשאלה הזו מאמר קצר, כך שאוכל לחסוך לעצמי את ההתפתלות (חוץ מאשר במשך השיעור- שם מדובר בפיתולים מענגים במיוחד J)

אז בואו נבהיר דבר ראשון: יוגה יש אחת ורק אחת, עצם השאלה "איזה" כבר מעידה על הפרדה מסוימת בין יוגה כזו או אחרת.. ודווקא הפרדה היא אחד הדברים שביוגה אנחנו מנסים להתעלות מעליו בכדי לחוות את החיבור- האחידות הכוללת. יוגה היא דרך, המורה שלי קורא לה: טכנולוגיה פסיכו-אנרגטית,  שמציגה את המבנה של התודעה שלנו ומציעה דרך לפתח את התודעה כך שנוכל להשיג את אותה התעלות מעבר לתפיסה שלנו, אותה תפיסת הנפרדות. להגדרה הזו נכנסת כל גישה בשם כזה או אחר שמקורה בהודו או בקזחסטן או בארץ ישראל שנותנת כלים מסוג זה. וציטוט נוסף ממורי האהוב: "יוגה זה הכול" כלומר אין דבר שלא נכלל תחת ההגדרה של יוגה ולכן אין הפרדה: יוגה היא יוגה היא יוגה.

אבל רגע, בכל זאת, אם כולם תמיד שואלים, למה הם מתכוונים?

כמובן שמדובר בזרמים שונים של יוגה, צדדים שונים ומגוונים (עד כדי אין סופיים) של ווריאציות, פרשנויות ונק' מבט על אותו הרעיון, שמקורם באין סוף בני האדם שחווים ומעבירים הלאה את הידע שלהם.

הָאטֵה יוגה הוא זרם טנטרי (שגם הוא זרם בפני עצמו) המציע עבודה עם הגוף(ים) שלנו (ע"פ היוגה יש לנו 3 גופים: פיזי- גס, אנרגטי- מעודן וסיבתי) בתור הכלי המרכזי בכדי לתרגל יוגה ובעצם ללמוד לזהות את דפוסי הפעולה התודעתיים שלנו ולאט לאט לצאת מהמצב בו הם מנהלים אותנו. הדרך אותה צריך לעבור האטה יוגי היא ארוכה ודיי אקזוטית, ועוברת, דרך אסאנות: תנוחות גוף שונות ומשונות, בנדות- שרירים פנימיים שיוצרים "נעילות" ותומכים בתיעול האנרגטי בגוף. מודרות- מנחים של כפות הידיים ופרנאימה- תרגילי נשימה מורכבים יותר ופחות. כשכל הכלים האלה ועוד תמיד מלווים במודעות.

אבל בעצם בדרך כלל שכשמישהו שואל על סוג של יוגה הכוונה שלו היא גם לא לזרמים השונים של יוגה אלא לזרמים שונים של האטה יוגה. כלומר זרמים שונים של תרגול פיזי "יוגי" החלוקה הזו היא כבר חלוקה מודרנית יותר ובנוסף לכך זרמים נוספים וחדשים מצטרפים לרשימה כמעט מידי יום, ושוב, מספרם הוא פחות או יותר כמס' מורי היוגה (הרבה.. J) כל שעליכם לעשות הוא לפתוח youtube שם תמצאו מגוון רחב ומעניין.

הזרמים השונים נבדלים זה מזה במידת הדינאמיות לעומת הסטאטיות של התרגול, ברצפי תנועה קבועים כאלו ואחרים, בדגשים על כלים תרגוליים כאלה ואחרים ולעיתים אפילו בהנחיות ספציפיות (אל תתפלאו אם תקבלו הנחיות סוטרות בהחלט משני מורים שונים ליוגה, זה מאוד נפוץ ולא בהכרח מעיד על כך שאחד מהם טועה).

ואני, איזה יוגה אני מתרגלת/מלמדת..

ובכן… (שוב ההתפתלות הזו.. J)

התרגול שלי אינו מגביל עצמו להגדרה אחת בלבד. עצם הרעיון של תרגול בעל אופי מאוד אחיד וקבוע הוא סוג של בניית דפוס: אמנם דפוס מאוד "חיובי" אבל עדיין דפוס. בדיוק כמו הרגלי חיים ודפוסי חשיבה: כך גם הגוף שלנו: מתרגל בקלות לחזרתיות ברורה, שם כבר אין יותר חידוש, הקשרים במוח נבנו ואפשר לעבוד על אוטומט.. כלומר- ללא מודעות!- במצב כזה אין יוגה! לכן הרעיון הוא דווקא להתרחק מ"שיטה" אחת. לפתוח את הספקטרום לאפשרויות בלתי מוגבלות, להיות תמיד ערים לחוויה החדשה, העכשווית.

ודבר נוסף, יוגה היא בהכרח למידה דרך חוויה. אי אפשר בשום אופן להבין יוגה מקריאה או מהקשבה להרצאה או אפילו מהתפלספות על רעיונות עמוקים וחכמים. לכן, אתם מוזמנים כולם לבוא ולהתנסות.

החל מה 20.8 נתחיל בשיעור בוקר ב 6:30

אשמח מאוד לראותכם, לענות על שאלות ואפילו להתפתל

נמסטה

סמדרJ

 נ.ב אתם מוזמנים לכתוב אלי בכל נושא SMADAR@RYCZKE.COM

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>