הצצה למאמר שכתבתי ופורסם: רפלקסולוגיה ככלי טיפולי להפחתת לחץ

לחץ נפשי (Stress), מתח, חרדה, פחד, עצבים, התרגזות.. מוכרים לנו יותר ויותר בעולם המערבי כתופעה או הרגשה, שעלולה לעצור את האדם מלהתקדם בחיים ומהווה מצע למחלה. לצערי, רבים מתייחסים לגופם בהזנחה ובחוסר ריסון וחושבים בעיקר על סיפוק תאוות מיידיות. כשהתאווה מסופקת, עולה אחרת ונוצר מרוץ שאינו מוביל לשום מקום. גזעיים פרימיטיביים, שרחוקים מהעולם "התרבותי" (ואין להם הרגלי חיים או תזונה מאנשי הציוויליזציה), מצליחים לשמור על בריאותם, כיוון שהם חיים בהתאם לצווי הטבע. גם קבוצות אנשים, החיות בעולם המערבי – אולם מקפידות על הרגלי חיים ותזונה מופרדים מהציוויליזציה, יכולות לשמור על עצמן ממחלות או מלחץ נפשי, למשל העבריים שחיים בדימונה.

ברפלקסולוגיה, קיים קשר בין הרגליים לאדמה. אנו דורכים על האדמה  וכפות הרגליים הן שמקשרות אותנו אליה. דרך כפות הרגליים ניתן להטעין או לפרוק אנרגטית את המטופל ולכן הרפלקסולוגיה מהווה כלי מצוין להתמודדות במצבי לחץ. כחלק מהציוויליזציה, אנו הולכים ומתרחקים מהאדמה, נועלים נעליים, עקבים ובונים מגדלים עד השמיים. לא מזמן, מדיטי בסטודיו בעיר ולא יכולתי להתעלם מהעובדה שאני בקומה רביעית לאורך המדיטציה… – הקשר עם האדמה נפגע. ברור שעדיף לעשות מדיטציה בטבע, במדבר, ביער, במרחבים.. אולם החיים בעולם המערבי מכתיבים לעיתים אחרת. קיים גם קשר בין הרגליים והרגלי חיים: באמצעות האבחון, ניתן לראות דפוסי התנהגות והרגלי חיים ולהצביע על מקורן של תופעות או מחלות, שהמטופל אינו מודע להן.

יש אנשים, שמכורים להתעוררות ולהתרגשות, שקיימת במצבי לחץ. אנשים אלו, נמצאים כל הזמן בלחץ להספיק: "רודפים אחרי הזנב של עצמם". גופם משחרר "הורמונים של לחץ" וזה הופך להיות מצבם הרגיל: הם אינם יכולים לנוח וכשגופם אינו יכול יותר – הם חשים תשישות בפתאומיות, נפילת מתח ועלולים להתמוטט. על מנת להימנע מלחץ, יש להגביר את התגובה של המערכת הפרה- סימפתטית, ע"י הבאת רוגע למוח והרפיה של השרירים. הרפלקסולוגיה היא אחת הדרכים להשגת מטרה זו.

ניתן וחשוב לזהות מטופלים שסובלים מלחץ, עוד לפני שהם ממלאים שאלון בריאות או משוחחים עימנו. לאנשים שהתמכרו ללחץ, קיימים סימנים פיזיים של מתח כגון: מתח בשרירים (למשל אגרופים קפוצים), לסת קפוצה, מתח בשרירי הפנים (קמטים במצח), נשימה רדודה (לא מהבטן), רגליים/ אצבעות ידיים שמקישות על הרצפה/ שולחן/ כיסא,  אנשים שנאנחים, תזזיתיים.

ברור לנו, כי חוסר איזון בגוף מזמן מחלות. כל מחלה מוזמנת אלינו בגללנו וריפויה אפשרי בעזרת הכוחות המצויים בגוף ובסביבתו הטבעית. החיידקים, אינם הסיבה העיקרית או הראשונית למחלה! מוכרח להיות מצב פנימי, אשר נגרם ע"י הרגלים, אחרת היינו חולים ללא הרף, כיוון שאנו במצב מתמיד עם מחוללי מחלות. הלחץ, יוצר חוסר איזון בגוף ויכול לבוא לידי ביטוי כעודף (למשל לחץ דם גבוה) או כחוסר (עייפות נפשית, אטימות, ריחוק) ולגרום למגוון רחב של מחלות. הטיפול הרפלקסולוגי, יהיה ספציפי ואינדיווידואלי למטופל, בהתאם למצבו. נטפל במערכות הגוף השונות, אולם גם בראש, במידה ויש עודף מחשבות, או בכתפיים אם למטופל עול כבד, בכבד אם המטופל כועס, או בלסתות, במידה והן קפוצות מלחץ. אני מתייחסת ללחץ כבעיה או כסיבה למחלות השונות ולמחלות כסימפטומים, שיש לטפל בהן, בנקודות הייצוג בכפות הרגליים, על מנת להקל על המטופל.

ישנן מספר דרכים, שבהן ניתן לשלוט בתודעה ולהפחית לחץ, ע"י הרגעת הגוף. במהלך הטיפולים, אני מלמדת טכניקות נשימה ומתרגלת אותן עם המטופל. זהו כלי, שהמטופל יוכל להשתמש בו גם לאחר הטיפול, בצורה עצמאית, למשל לפני שהוא הולך לישון או כשהוא קם בבוקר. למשל תרגיל נשימה שיש לחזור עליו מספר פעמים על שני הסבבים: לסתום נחיר ימין ולשאוף בספירה של 8 דרך נחיר שמאל, להחזיק את האוויר בריאות בספירה של 8  (לסתום את שני הנחיריים), לשחרר אגודל מנחיר ימין ולשחרר אוויר בספירה של 8. להשאיר אצבע שסותמת את נחיר שמאל, להכניס אויר מנחיר ימין ולהתחיל סבב שני.

אני גם נעזרת בצלילים, שהויברציות שלהן מרגיעות את התודעה ולכן מפחיתות לחץ. אני משלבת זאת עם רפלקסולוגיה. השמעת צליל של Om מתבצע על ידי שאיפה מלאה, נשיפה איטית דרך הפה תוך כדי עשיית הצליל "O", כמה שיותר חזק ואז סגירת שפתיים ועשיית "M" או "Hummm" או השמעת צליל שלGunjan: שאיפה מלאה, נשיפה איטית מהאף ועשיית צליל מהגרון, כמו של זמזום דבורה, תוך כדי השארת  השפתיים סגורות.

המתח, גורם למערכת העצבים הסימפתטית שלנו לפעול לפי המנגנון של  Fight or Flight (הילחם או ברח) וזה בא לידי ביטוי במספר גורמים: בלוטת יותרת המח משחררת הורמון ACTH, אשר מעורר ומצית את בלוטת האדרנל. זו, מפיקה הורמון שנקרא קורטיזול  Cortisol , אשר פועל על הכבד והופך את הגליקוגן  Glycogen שמאוחסן בו לסוכר, על מנת לייצר אנרגיה מיידית שנכנסת למערכת הדם, מה שגורם לעליה חדה של אנרגיה במערכת הדם. כמו כן, הנשימה נהיית מהירה, על מנת להכניס עוד חמצן לגוף, פעימות הלב מואצות על מנת להעלות את מחזור הדם, כלי הקיבול של הדם (עורקים, ורידים, נימים..) מורחבים, על מנת שלחץ הדם יוגבר, הזיעה מופחתת, כיוון שיש פחות התנגדות של העור, מתח השרירים גובר והם מוכנים לפעולה, תהליך העיכול נפסק וכל הדם עובר מהבטן לשרירים. האישונים מתרחבים על מנת לאפשר ליותר אור להיכנס לעיניים, הפה מתייבש כי הבלוטות להפרשת רוק ולהזלת ריר מתייבשות, פי הטבעת ושרירי שלפוחית השתן משוחררים, הדם זורם מהעור ולכן יש הרגשה של קור באזורים שרחוקים ממרכז הגוף (למשל בידיים).

אני מעשירה את המטופלים גם בידע על תזונה – מה שאנו מכניסים לגוף בונה אותנו ומשפיע עלינו ועל מצב רוחנו!! ולא כולם מודעים לעובדות. נחזור להבדלים בן אנשים פרימיטיביים ו"תרבותיים". אתן שתי דוגמאות: "תרבותי" שאוכל פרי מקלף אותו, מבשל ומפזר סוכר לבן…, הוא הופך את הפרי על סגולותיו וויטמיניו לממתק. פרימיטיבי אוכל את הפרי, עם הקליפה, נקודה. הדוגמא השנייה היא  הקמח הלבן המנופה, שהינו קמח שהרחיקו ממנו את הסובין, הנבט השמנוני והקמח החום ולכן רבים מהמלחים הטובים , השמנים, חומרי התאים והויטמינים של הזרעונים נזרקים ממנו. כמו כן, הסידן, זרחן, מגנזיום, פלואור, נתרן, אשלגן, ברזל וגופרית, הורחקו מהקמח, על מנת שיהיה לבן ורווחי להימכר. הוא אינו תורם לנו, להיפך! הוא מקשה על תהליכי העיכול.

כשאנו רגועים, מערכת העצבים הפרה- סימפתטית משתלטת על הגוף. היא מתנהגת ההפך מהמערכת הסימפתטית. זוהי מערכת שאוגרת והיא פאסיבית. המערכות הסימפתטית והפרה – סימפתטית עובדות באיזון ושיווי משקל – כשאחת פועלת השנייה נחה. כאשר שיווי המשקל בין השתיים מופר, נוצר חוסר איזון ומתח. לא כל התעוררות של המערכת הפרה – סימפתטית הוא לחץ אלא הפרת האיזון בין שתי המערכות – הוא הגורם ללחץ. למשל: כשרוצים לרוץ לשם ספורט (ולא בורחים ממשהו), המערכת הסימפתטית מתעוררת בגוף, על מנת לספק כוח ואנרגיה לריצה, אך הגוף לא שרוי בלחץ. המתח נוצר, כשההתעוררות של המערכת הסימפתטית לא באה לידי ביטוי. למשל, כשיש חשיבה אך אין ביצוע פיזי  או פעולה בעקבות המחשבה. או, כשאנו עוסקים בנושא שמטריד אותנו: המערכת הסימפתטית מתעוררת, אך האנרגיה שלה נעלמת ואז נמצאים במתח. אם נמצאים "יותר מידי" ברוגע, המערכת הסימפתטית פעילה , אך לא מאוזנת עם פעילות או עשייה כלשהי וזה עלול להוביל לדיכאון או למתח.

טכניקות הירגעות, שניתן לתרגל עם המטופלים או להמליץ עליהן להפחתת לחץ הן: מדיטציה - תרגילים שגורמים למערכת הפרה- סימפתטית להשתלט ולכן מאטים את פעילות הגוף, תרגילי מתיחות – משחרר ומרפה שרירים קפוצים או תפוסים, תרגילי אירובי - תנועות מהירות, בהן הגוף משחרר שרירים תפוסים וקפוצים ומוציא את האנרגיה מהשרירים, משחרר אנדורפינים (משכך כאבים טבעי של הגוף) ומשחרר תודעה, מסג' -השרירים נרפים וזה מביא לרפיון פיזי, אקופרסורה - נקודות לחיצה בידיים, רגליים ובפנים שמאזנות את אנרגיית הגוף ומרפות שרירים, מים-מים חמים מרפים שרירים, למשל אמבטיה ומים קרים מרעננים, מרגיעים ומשככים כאבים (למשל לצוף באגם), "יוגה נידרה" – Yoga Nidra : שוכבים על הגב, הגוף פרוש והעיניים עצומות. חושבים בכל פעם על חלק אחר בגוף, מביאים לחלק זה של הגוף את התודעה ואז זורמת לשם אנרגיה וחלק זה מתנקה. ככל שחושבים חזק יותר, זורמת יותר אנרגיה והחלק מתנקה ממתח, נשימות מלאות - יוצרות איזון ומביאות לרגיעת גוף ונפש, כשהתודעה לא שקטה – הנשימה אינה עמוקה וסדירה, אולם כשמצליחים להסדיר נשימה, אפשר להביא את התודעה לרוגע, צחוק/ ריקוד/ ניעור ושחרור הגוף/ להתנדנד - כל הגוף זז וזה מכניס חיות (כמו טכניקת טלטול ברפלקסולוגיה) ומאפשר לנוזלי הגוף לשוב למקומם, דיאטה - יש להימנע ממזון או חומרים שגורמים מתח (ככתוב), חשוב לאכול בשעות מסודרות, קומבינציות נכונות, חשוב לנקות את הגוף מרעלים, מוסיקה מרגיעה, שהות בטבע או בגינה – לנשום אויר נקי ולהסתכל לשמיים פתוחים.

לסיכום, מטרתה העיקרית של הרפלקסולוגיה היא להביא את הגוף לאיזון ולהפעיל את כוחות הריפוי הטבעיים  של הגוף, לכן זהו כלי טיפולי נפלא להפחתת לחצים. אני משתמשת ברפלקסולוגיה, בשילוב עם טכניקות טיפוליות נוספות והתוצאות מדהימות!

הדס.

One thought on “הצצה למאמר שכתבתי ופורסם: רפלקסולוגיה ככלי טיפולי להפחתת לחץ

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>