עיסוי נשים הרות

עיסוי נשים הרות – הקדמה

אנו משתנים מיום ליום – התאים שלנו מתחלקים שוב ושוב, אנו גדלים ולומדים את שיעורי החיים. לא תמיד, אנו מודעים לשינויים המתחוללים ומקבלים אותם כמובנים מאליהם. אישה הרה, חווה שינויים משמעותיים רבים ויום-יומיים, הורמונאליים ונפשיים רוחניים ורגשיים. עיסוי נשים הרות מאפשר להתמודד ולזרום עם שינויים אלו, במגוון רחב של טכניקות הוליסטיות, המשלבות את הגוף עם הנפש, הרוח והרגש ובכך למנוע תקיעויות וחוסר קבלה, שעלולים לעורר פחדים או תופעות אחרות (חוסר שקט, עצב, בלבול, מחשבות טורדניות ועוד..). חשוב לקבל את השינויים שקורים בגוף וברגש באהבה ואחת הטכניקות שמסייעות לנו היא עיסוי נשים הרות. טכניקה נוספת המומלצת בחום היא רפלקסולוגיה. אני ממליצה, מניסיוני האישי, לשלב לאורך ההיריון גם תרגולי יוגה לנשים הרות – אלו מקלים מאוד ומאפשרים רוגע ושלווה במערכת. השינויים, מהווים הכנה לקבלת הרך הנולד, המשתנה מיום ליום, גדל ולומד דברים חדשים. מרגע שנולד – אין יום דומה לקודמו.

במהלך הטיפול של עיסוי נשים הרות, שוכבת המטופלת על המיטה, מתרכזת בנשימות עמוקות, מחזקת תודעה ומנקה את המחשבות הטורדניות היום יומיות, הפחדים והמתחים. עיסוי נשים הרותמעודד הרפיה מלאה והתמסרות.

בהריון, קיימת נטייה לקשיי – נשימה. באמצעות עיסוי נשים הרות, ניתן לעודד נשימה עמוקה: הן פיזית ע"י לחיצות בבית החזה וכן באמצעות הדרכה מילולית, הדגמת נשימה עמוקה, תרגול סוגים שונים של נשימות ושימוש בדמיון מודרך. בכך, אנו מאפשרים ליותר אויר להיכנס למערכת, מה שמאוד מקל על התופעות בהיריון ומחולל פלאים בעת הצירים. נשימה היא הכלי החשוב ביותר, המאפשר לסבול את הצירים. היא פותחת אותנו, מרפה את השרירים ומפחיתה כאב.עיסוי נשים הרותמסייע לנו ללמוד את התהליך מבעוד מועד ולהתכונן.

בהנחה שהנשמה יורדת ברגע ההתעברות, אני מאמינה(!), כי חשוב לבנות קשר רגשי עם העובר. חוויה טובה בהריון, משפיעה על העוברים. זו אחת הסיבות, מדוע חשוב לחוש שימחה וכיף ולהתחבר לעובר. עיסוי נשים הרות ורפלקסולוגיה, מאפשרים לאם לעתיד לחוש שקט ושלווה[1], למצוא את המרכז שלה ולשלוט בטלטלה ההורמונאלית, המציפה אותה. נשים רבות, מקפידות על ויטמינים שונים ומקדישות זמן רב לבדיקות ולרופאים – אולם הכי חשוב לעובר (כן, הכי! חשוב) שאמו תהיה שמחה, רגועה, שקטה ושלמה, עד כמה שניתן. וגם הבדיקות והויטמינים חשובים..

עיסוי נשים הרות, מסייע גם בשינה טובה יותר ומשפר, עקב כך, את מצב הרוח. הרבה פעמים, במהלך ההיריון, השינה נעשית לא נוחה ומסורבלת, מלווה במחשבות טורדניות. משלב מסוים, כבר לא ניתן לישון על הבטן ויש עומס רב על החזה. עיסוי נשים הרותבהחלט מקל: משקיט את המחשבות, מרגיע את הגוף לשנת לילה ונותן הרגשה טובה. מיותר לציין כי נשים רבות מפסיקות לישון אחרי הלידה, כך שחשוב מאוד לנצל את תקופת ההיריון לשינה טובה.

ישנן נשים, החוששות לקבל עיסוי בעת ההיריון, בעיקר בשליש הראשון, כיוון שאינן מודעות ליתרונות העיסוי ופוחדות מסיבוכים. נכון, כי רב ההפלות הטבעיות קורות בשליש הראשון, אולם שוב, אישה שחווה כיף בהריון ושימחה, עושה רק טוב לעובר שלה ולעיסוי יתרונות רבים ואפשרות לגרום הרגשה נפלאה ומשוחררת. ליווי האישה, במהלך ההיריון מסייע לה להסתגל לגופה, להיות שלמה ולקבל את עצמה כפי שהיא. עיסוי נשים הרות, מפחית סיבוכים, מפחית מתח וחרדה בלידה ומקל על הכאבים. במהלך הטיפולים, לומדת האישה להתמודד עם הכאב ולקבל את גופה ואת הצירים. עיסוי נשים הרותמאפשר לאישה להתחבר לגופה ולתחושותיה והיא יכולה להתרכז בעצמה ולהסתכל פנימה.

במהלך ההיריון, חווה האישה ההרה, שינויים ביציבה והבטן יוצאת החוצה. חשוב מאוד להקפיד על יציבה נכונה, ע"מ למנוע כאבי גב וגם בעיות יציבה בעתיד, חשוב לחזק את שרירי ריצפת האגן ולהקפיד על נשימה מלאה. השינויים ביציבה, מקשים ומאמצים את השרירים, מה שגורם לריכוזי פסולת בשריר והפיכת השריר לקשה ומכווץ. השרירים, עלולים ללחוץ על כלי הדם ולהאט את סילוק הפסולת. עיסוי נשים הרות, מפעיל לחץ על השריר ומביא לריכוך והפגת הלחצים. לגוף כולו מתאפשרת תנועתיות טובה יותר והחמצן שמוזרם מפחית את הכאב.

עיסוי נשים הרות,מבוצע בד"כ בשכיבה על הצד, עם כרית בין הברכיים. טיפלתי גם במטופלות שישבו/ שכבו ב"תנוחת העובר" היוגיסטית. המגע, במהלך ההיריון, מעודד שחרור הורמונים נשיים ואימהיים. בעור נמצאים קצוות העצבים וגירויו משפיע על מערכת העצבים כולה: מרגיע ומשחרר, מקל ומרפה מתחים.

עיסוי נשים הרות, משפר גם את מרקם העור ומפחית סימני מתיחה. אני משתמשת בשמנים טבעיים כגון שמן שקדים או שמן נבט חיטה, ללא תמציות ארומתרפיות או תמציות ריח, שיש להן השפעות שונות, שאינן רצויות בהריון. במהלך הריוני, השתמשתי לאורך כל ההיריון, בשמן נבט חיטה טבעי להפחתת סימני מתיחה וזה בהחלט עזר.

בצקת

נשים רבות סובלות מבצקת[2], בדרך כלל לקראת סוף ההיריון. בצקת היא אגירת נוזלים, לרב בקרסוליים, עקב הצטברות נוזלים במערכת הלימפה ועלייה בנפח הדם. בצקת קורית עקב גנטיקה, עמידה ממושכת, תזונה לקויה והרחם שלוחצת על כלי דם.
הבצקת גורמת תחושה לא נעימה, כבדות ולעיתים כאב. רפלקסולוגיה ועיסוי כפות הרגליים, מזרימים דם לכל הגוף ומאפשרים תנועה. העיסוי, מעודד חילוף חומרים, ניקוי פסולת מהגוף והפחתת בצקות. הוא יוצר תחושת הקלה, נעימות ומסייע בזרימת הדם והובלת החמצן.

עיסוי נשים הרות – סיכום

לסיכום, ניתן לאמור, כי עיסוי נשים הרות, מסייע לשחרר כאבים בגוף כולו ובעיקר בגב ובצוואר. הוא מקל על רגליים עייפות וכואבות, מפחית בצקותותחושות כובד, סרבול וחוסר נוחות, פותח את הנשימה ומרגיע מתח נפשי. הוא מאפשר לנו לפרגן לעצמנו שימחה ושלווה ומאפשר לנו למצוא את המקום שלנו והזמן לעצמנו. זהו שיעור חשוב מאוד שילווה אותנו לאורך האימהות ומומלץ בחום ללמוד שיעור זה, לפני הגעתו של הרך הנולד, לעולמנו.

חשוב לקבל עיסוי נשים הרות  ממעסה בעל ניסיון, שכן ישנן נקודות או אזורים שאסור ללחוץ עליהם, כיוון שהם עלולים לגרום לזירוז הלידה או להיפוך העובר.

אשמח לטפל בך, ללוות אותך ולהנעים לך את ההיריון

הריון מדהים ונעים.

* המאמר מספק מידע בלבד ואינו בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית, או תחליף להתייעצות מומחה.


[1] באמצעות עידוד המערכת הפרה- סימפתטית, שאחראית על רוגע ושלווה.

ריפוי טבעי תרגול ערוצי האנרגיה בגוף

קיימים 12 ערוצים אנרגטיים – מרידיאניים בגוף: הריאות, המעי הגס, הקיבה, הטחול, הלב, המעי הדק, שלפוחית השתן, הכליות, מעטפת הלב, שלושת המחממים, כיס המרה והכבד. הם מקובצים בזוגות: יין (סביל) ויאנג (אקטיבי). clip_image002תרגול יומיומי של התרגילים יחזק את הזרימה בערוצי האנרגיה ויאפשר תובנות משמעותיות. התרגילים תורמים פיזית למתיחה והגמשה של שרירים ומפרקים. הוליסטית, הם תורמים להרחבה ופתיחה ששחררת אנרגיה שחבויה בנו. המתיחה מאפשרת לשחרר מה שהחזקנו בפנים.

הכנה: כדאי לקבוע זמן קבוע, ע"מ לא לשכוח לתרגל. חשוב להכין מראש מקום נוח. יש להתמסר לתרגילים ולהקדיש תשומת לב. יש לבצעם לאט עד כמה שניתן, לחוש את הגוף ואת המרידיאניים (ערוצי האנרגיה) פועלים ולנשום עמוק, מה שיאפשר להפטר מהמתח.
עמידת המוצא:היא בפישוק שמעט רחב יותר מרוחב הכתפיים ולהתרכז בנשימות עמוקות. כל הגוף כולו רפוי, הרגליים יציבות על האדמה, נשימה עמוקה. לא זזים כדקה.

clip_image005

תרגיל להפעלת והרחבת האנרגיה בגוף:
מעמידת מוצא, להישען אחורה. יש להניח 2 ידיים על גב הירכיים באופן רפוי, ע"מ לתמוך בגוף ולהניח לראש לנטות לאחור, עד כמה שניתן. למעשה זו השענות לאחור והבטן נדחפת קדימה.
קווי המתח שנוצרים לאורך הבטן מאפשרים לפתוח עצמנו לעולם החיצוני ולקבל השפעות חיצוניות ללא התנגדות. לאחר מכן, יש לכופף את הגוף קדימה ולנסות להניח את הראש בין הרגליים ולחבק את הירכיים בשתי הידיים. הפנים חבויים והאנרגיה (כוח הצ'י), נמשכת פנימה.
בשאיפה: ניתן ממש לחוש במתח לאורך כלי הדם הראשי,
נשיפה: משתחרר הצ'י והגוף כולו רפוי.

תרגיל למרידיאן הריאות ולמרידיאן המעי הגס:
עמידה בפישוק רחב מעט מרוחב הכתפיים. אצבעות הרגליים פונות מעט החוצה. להניח ידיים מאחורי הגב, כשכפות הידיים פונות לאחור ולשלב אגודלים. יש לפרוש את האצבעות כלפי חוץ כך שהן פונות לכיוונים מנוגדים. ברכיים ישרות. מרבית משקל הגוף מונח על כרית הזרת ולהתכופף קדימה בנשיפה. זרועות מתוחות, מרפקים ישרים. כשהגוף מתוח קדימה  להתחיל לשאוף ברכות. יש לפתח את התחושה של מתיחה טובה וליהנות ממנה. ניתן לחוש בקו לאורך גב הרגליים,הבטן, הגב והזרועות מתח/ נוקשות/ תחושת התנפחות או עקצוצים וזהו מרידיאן הריאות והמעי הגס.
בשאיפה: האנרגיה זורמת ממרכז הגוף לכיוון הרגליים והזרועות, ניתן לחוש בהתרחבות המרידיאניים.
בנשיפה: הגוף נירפה לאט ובשקט.

לחזור כ – 3 פעמים ולחזור לתנוחת עמידת המוצא.

תרגיל למרידיאן הטחול ולמרידיאן הקיבה:

לשבת זקוף, הרגליים מקופלות מתחת לירכיים. בשלב הבא יש להישען מעט לאחור, להפריד מעט בין כפות הרגליים ולהוציאם מתחת לישבנים, כך שהישבנים ינוחו על הרצפה.

אין צורך לשכב על הגב בכוח כיוון שזה עלול לגרום לברכיים להתרומם. חשוב להקפיד שהשוקיים יהיו מונחות לצד הירכיים, ע"מ שהברכיים תשארנה קרובות זו לזו. במהלך התנוחה, יש לנסות להשאיר את הברכיים צמודות עד כמה שניתן, ללא מאמץ יתר.

לאחר שהגב והכתפיים מונחים על הרצפה, יש למתוח את הזרועות מעבר לראש, לשלב אצבעות ולסובב את גב כפות הידיים לעבר הראש. לאחר מכן, יש לנשום ולמתוח את כל הגוף,כך שיתארך ויתרחב.

באופן טבעי, הגב יתרומם מהרצפה והברכיים יזוזו לצדדים – זה בסדר.

קווי המתח שנוצרים לאורך החלק הקדמי של הגוף ולאורך עמוד השדרה וכן משני צידי הזרועות, מתאימים למרידיאן הטחול והקיבה.

שאיפה: האנרגיה ממלאת את הבטן התחתונה ומתרחבת לשאר האיברים.
נשיפה: הרפיית המאמץ והגוף כולו. הצ'י משתחרר והמתח מתפוגג.

תרגיל למרידיאן הלב ולמרידיאן המעי הדק:

יש לשבת על הרצפה, להניח את כפות הרגליים זו לזו, ע"י כיפוף הברכיים החוצה לצדדים. יש למשוך את אצבעות כפות הרגליים קרוב לגוף ככל שניתן. לאחר מכן, יש להתכופף קדימה בנשיפה ולהשאיר את הירכיים על הרצפה, ככל שניתן.המצב האידיאלי הינו כשהמצח מגיע לאצבעות הרגליים והמרפקים והברכיים נוגעים ברצפה.

שאיפה: כשאנו כלפי מטה למלא את הגוף בצ'י נקי. המתח גובר בשאיפה באופן ניכר.
נשיפה: לחוש את השחרור וההרפיה בגוף, בשחרור הצ'י. הרפיה מוחלטת.

תרגיל למרידיאן הכליות ולמרידיאן שלפוחית השתן:

לשבת, כשהרגליים מתוחות קדימה. העקבים צמודים, ברכיים ישרות, החלק האחורי של הרגל דבוק לרצפה . לאחר מכן, יש לכופף את פלג גוף עליון קדימה ולגעת עם הידיים באצבעות כפות הרגליים. אין צורך לחוש כאב ע"מ להגיע למתיחה מלאה. גם אנשים גמישים, חווים לעיתים מתח עמוק… הראש תלוי מעבר לברכיים והזרועות מתוחות קדימה.

בעת ההתכופפות, יש לנשוף ואז עם ההגעה לתנוחה הרצויה – יש לנשום נשימה עמוקה ולחוש את הצ'י ממלא את הגוף: תחושה של מתח לאורך הזרועות וכן מן המותניים לאורך הרגליים ועד כפות הרגליים – זהו נתיב מרידיאן הכליות ומרידיאן שלפוחית השתן.

תרגיל למרידיאןמעטפת הלב ולמרידיאן שלושת המחממים:

ישיבת לוטוס (רגליים שלובות וכל ף רגל מונחת על הירך הנגדית), או ישיבת חצי לוטוס (רק רגל אחת מונחת על הירך הנגדית), או  ישיבה מזרחית (סיכול רגליים, מבלי להניח כף רגל אחת על השנייה). להקפיד שהברכיים תהינה קרובות לרצפה עד כמה שניתן, אך לא להשתמש בכוח. לאחר מכן, יש להצליב את הזרועות זו על זו ולתפוס את הברכיים הנגדעות. הזרוע שבצד הברך צריכה להיות על הזרוע השנייה. לאחר מכן, יש להתכופף קדימה, במידת האפשר, הראש תלוי ולהשתמש בזרועות כדי למשוך את הגוף מטה, עד שהמצח נוגע ברצפה. לאחר שנושפים לחלוטין, כשהגוף מכופף לחלוטין, יש לנשום נשימה עמוקה. קווי המתח שנוצרים לאורך הגב ולמטה בחלק החיצוני של הזרועות והרגליים בעת השאיפה, הם הנתיב של מרידיאן שלושת המחממים. קווי המתח בצד הנגדי, בפנים, הם מרידיאן מעטפת הלב. בנשיפה נוספת, ניתן לחוש שהמרידיאניים נרפים. יש לחזור על התרגיל שלוש – ארבע פעמים. הוליסטית, קשור למתיחה והרפיה.

תרגיל למרידיאןהכבד ולמרידיאן כיס המרה:

ישיבת פיסוק רחב. יש להרפות ולפרוש את הרגליים רחוק. להקפיד על בירכיים ישרות, כך שהחלק האחורי של הרגליים יישאר על הרצפה. לאחר מכן, לשלב את הידיים מאחורי הראש ולהפנות את כפות הידיים כלפי מעלה. יש לישר את המרפקים ולהתכופף לכיוון רגל אחת, כשהזרוע בצד הרגל פונה מטה. המבט פונה מטה. ההתכופפות בעת נשיפה ואז שואפים לאט. לאורך גב הרגל אליה מתכופפים, ניתן לחוש קווי מתח, וכן לאורך פנים הרגל הנגדית, לאורך צד הגוף המתוח כולו וכן לאורך החלק הקדמי של הגוף לכיוון הצד המתכופף. אלו מרידיאן הכבד ומרידיאן כיס המרה. כשנושפים לחלוטין המתח משתחרר והמתיחה תתחזק.

סיום והרפיה:לאחר השלמת התרגילים, לשכב על הגב ולנשום. הידיים והרגליים פרושים בנוחות וברפיון. להיות מודעים לנשימה ולתחושות הגוף. כל הגוף רפוי. להפנות את כל תשומת הלב לנשימה. מומלץ לעצום את העיניים ולא לתת לגורמים חיצוניים להפריע. שכיבה רפויה ושקטה לחלוטין. לאנשים שמתקשים להירדם מומלץ להשתמש בתרגיל זה לפני השינה. נשמו נשימות איטיות ועמוקות דרך הבטן התחתונה. יש לבצע את התרגיל למשך הזמן הדרוש להשלמת מספר נשימות רפויות ועמוקות.

תיהנו ושיהיה רק טוב!!!

clip_image005

הצצה למאמר שכתבתי ופורסם: רפלקסולוגיה ככלי טיפולי להפחתת לחץ

לחץ נפשי (Stress), מתח, חרדה, פחד, עצבים, התרגזות.. מוכרים לנו יותר ויותר בעולם המערבי כתופעה או הרגשה, שעלולה לעצור את האדם מלהתקדם בחיים ומהווה מצע למחלה. לצערי, רבים מתייחסים לגופם בהזנחה ובחוסר ריסון וחושבים בעיקר על סיפוק תאוות מיידיות. כשהתאווה מסופקת, עולה אחרת ונוצר מרוץ שאינו מוביל לשום מקום. גזעיים פרימיטיביים, שרחוקים מהעולם "התרבותי" (ואין להם הרגלי חיים או תזונה מאנשי הציוויליזציה), מצליחים לשמור על בריאותם, כיוון שהם חיים בהתאם לצווי הטבע. גם קבוצות אנשים, החיות בעולם המערבי – אולם מקפידות על הרגלי חיים ותזונה מופרדים מהציוויליזציה, יכולות לשמור על עצמן ממחלות או מלחץ נפשי, למשל העבריים שחיים בדימונה.

ברפלקסולוגיה, קיים קשר בין הרגליים לאדמה. אנו דורכים על האדמה  וכפות הרגליים הן שמקשרות אותנו אליה. דרך כפות הרגליים ניתן להטעין או לפרוק אנרגטית את המטופל ולכן הרפלקסולוגיה מהווה כלי מצוין להתמודדות במצבי לחץ. כחלק מהציוויליזציה, אנו הולכים ומתרחקים מהאדמה, נועלים נעליים, עקבים ובונים מגדלים עד השמיים. לא מזמן, מדיטי בסטודיו בעיר ולא יכולתי להתעלם מהעובדה שאני בקומה רביעית לאורך המדיטציה… – הקשר עם האדמה נפגע. ברור שעדיף לעשות מדיטציה בטבע, במדבר, ביער, במרחבים.. אולם החיים בעולם המערבי מכתיבים לעיתים אחרת. קיים גם קשר בין הרגליים והרגלי חיים: באמצעות האבחון, ניתן לראות דפוסי התנהגות והרגלי חיים ולהצביע על מקורן של תופעות או מחלות, שהמטופל אינו מודע להן.

יש אנשים, שמכורים להתעוררות ולהתרגשות, שקיימת במצבי לחץ. אנשים אלו, נמצאים כל הזמן בלחץ להספיק: "רודפים אחרי הזנב של עצמם". גופם משחרר "הורמונים של לחץ" וזה הופך להיות מצבם הרגיל: הם אינם יכולים לנוח וכשגופם אינו יכול יותר – הם חשים תשישות בפתאומיות, נפילת מתח ועלולים להתמוטט. על מנת להימנע מלחץ, יש להגביר את התגובה של המערכת הפרה- סימפתטית, ע"י הבאת רוגע למוח והרפיה של השרירים. הרפלקסולוגיה היא אחת הדרכים להשגת מטרה זו.

ניתן וחשוב לזהות מטופלים שסובלים מלחץ, עוד לפני שהם ממלאים שאלון בריאות או משוחחים עימנו. לאנשים שהתמכרו ללחץ, קיימים סימנים פיזיים של מתח כגון: מתח בשרירים (למשל אגרופים קפוצים), לסת קפוצה, מתח בשרירי הפנים (קמטים במצח), נשימה רדודה (לא מהבטן), רגליים/ אצבעות ידיים שמקישות על הרצפה/ שולחן/ כיסא,  אנשים שנאנחים, תזזיתיים.

ברור לנו, כי חוסר איזון בגוף מזמן מחלות. כל מחלה מוזמנת אלינו בגללנו וריפויה אפשרי בעזרת הכוחות המצויים בגוף ובסביבתו הטבעית. החיידקים, אינם הסיבה העיקרית או הראשונית למחלה! מוכרח להיות מצב פנימי, אשר נגרם ע"י הרגלים, אחרת היינו חולים ללא הרף, כיוון שאנו במצב מתמיד עם מחוללי מחלות. הלחץ, יוצר חוסר איזון בגוף ויכול לבוא לידי ביטוי כעודף (למשל לחץ דם גבוה) או כחוסר (עייפות נפשית, אטימות, ריחוק) ולגרום למגוון רחב של מחלות. הטיפול הרפלקסולוגי, יהיה ספציפי ואינדיווידואלי למטופל, בהתאם למצבו. נטפל במערכות הגוף השונות, אולם גם בראש, במידה ויש עודף מחשבות, או בכתפיים אם למטופל עול כבד, בכבד אם המטופל כועס, או בלסתות, במידה והן קפוצות מלחץ. אני מתייחסת ללחץ כבעיה או כסיבה למחלות השונות ולמחלות כסימפטומים, שיש לטפל בהן, בנקודות הייצוג בכפות הרגליים, על מנת להקל על המטופל.

ישנן מספר דרכים, שבהן ניתן לשלוט בתודעה ולהפחית לחץ, ע"י הרגעת הגוף. במהלך הטיפולים, אני מלמדת טכניקות נשימה ומתרגלת אותן עם המטופל. זהו כלי, שהמטופל יוכל להשתמש בו גם לאחר הטיפול, בצורה עצמאית, למשל לפני שהוא הולך לישון או כשהוא קם בבוקר. למשל תרגיל נשימה שיש לחזור עליו מספר פעמים על שני הסבבים: לסתום נחיר ימין ולשאוף בספירה של 8 דרך נחיר שמאל, להחזיק את האוויר בריאות בספירה של 8  (לסתום את שני הנחיריים), לשחרר אגודל מנחיר ימין ולשחרר אוויר בספירה של 8. להשאיר אצבע שסותמת את נחיר שמאל, להכניס אויר מנחיר ימין ולהתחיל סבב שני.

אני גם נעזרת בצלילים, שהויברציות שלהן מרגיעות את התודעה ולכן מפחיתות לחץ. אני משלבת זאת עם רפלקסולוגיה. השמעת צליל של Om מתבצע על ידי שאיפה מלאה, נשיפה איטית דרך הפה תוך כדי עשיית הצליל "O", כמה שיותר חזק ואז סגירת שפתיים ועשיית "M" או "Hummm" או השמעת צליל שלGunjan: שאיפה מלאה, נשיפה איטית מהאף ועשיית צליל מהגרון, כמו של זמזום דבורה, תוך כדי השארת  השפתיים סגורות.

המתח, גורם למערכת העצבים הסימפתטית שלנו לפעול לפי המנגנון של  Fight or Flight (הילחם או ברח) וזה בא לידי ביטוי במספר גורמים: בלוטת יותרת המח משחררת הורמון ACTH, אשר מעורר ומצית את בלוטת האדרנל. זו, מפיקה הורמון שנקרא קורטיזול  Cortisol , אשר פועל על הכבד והופך את הגליקוגן  Glycogen שמאוחסן בו לסוכר, על מנת לייצר אנרגיה מיידית שנכנסת למערכת הדם, מה שגורם לעליה חדה של אנרגיה במערכת הדם. כמו כן, הנשימה נהיית מהירה, על מנת להכניס עוד חמצן לגוף, פעימות הלב מואצות על מנת להעלות את מחזור הדם, כלי הקיבול של הדם (עורקים, ורידים, נימים..) מורחבים, על מנת שלחץ הדם יוגבר, הזיעה מופחתת, כיוון שיש פחות התנגדות של העור, מתח השרירים גובר והם מוכנים לפעולה, תהליך העיכול נפסק וכל הדם עובר מהבטן לשרירים. האישונים מתרחבים על מנת לאפשר ליותר אור להיכנס לעיניים, הפה מתייבש כי הבלוטות להפרשת רוק ולהזלת ריר מתייבשות, פי הטבעת ושרירי שלפוחית השתן משוחררים, הדם זורם מהעור ולכן יש הרגשה של קור באזורים שרחוקים ממרכז הגוף (למשל בידיים).

אני מעשירה את המטופלים גם בידע על תזונה – מה שאנו מכניסים לגוף בונה אותנו ומשפיע עלינו ועל מצב רוחנו!! ולא כולם מודעים לעובדות. נחזור להבדלים בן אנשים פרימיטיביים ו"תרבותיים". אתן שתי דוגמאות: "תרבותי" שאוכל פרי מקלף אותו, מבשל ומפזר סוכר לבן…, הוא הופך את הפרי על סגולותיו וויטמיניו לממתק. פרימיטיבי אוכל את הפרי, עם הקליפה, נקודה. הדוגמא השנייה היא  הקמח הלבן המנופה, שהינו קמח שהרחיקו ממנו את הסובין, הנבט השמנוני והקמח החום ולכן רבים מהמלחים הטובים , השמנים, חומרי התאים והויטמינים של הזרעונים נזרקים ממנו. כמו כן, הסידן, זרחן, מגנזיום, פלואור, נתרן, אשלגן, ברזל וגופרית, הורחקו מהקמח, על מנת שיהיה לבן ורווחי להימכר. הוא אינו תורם לנו, להיפך! הוא מקשה על תהליכי העיכול.

כשאנו רגועים, מערכת העצבים הפרה- סימפתטית משתלטת על הגוף. היא מתנהגת ההפך מהמערכת הסימפתטית. זוהי מערכת שאוגרת והיא פאסיבית. המערכות הסימפתטית והפרה – סימפתטית עובדות באיזון ושיווי משקל – כשאחת פועלת השנייה נחה. כאשר שיווי המשקל בין השתיים מופר, נוצר חוסר איזון ומתח. לא כל התעוררות של המערכת הפרה – סימפתטית הוא לחץ אלא הפרת האיזון בין שתי המערכות – הוא הגורם ללחץ. למשל: כשרוצים לרוץ לשם ספורט (ולא בורחים ממשהו), המערכת הסימפתטית מתעוררת בגוף, על מנת לספק כוח ואנרגיה לריצה, אך הגוף לא שרוי בלחץ. המתח נוצר, כשההתעוררות של המערכת הסימפתטית לא באה לידי ביטוי. למשל, כשיש חשיבה אך אין ביצוע פיזי  או פעולה בעקבות המחשבה. או, כשאנו עוסקים בנושא שמטריד אותנו: המערכת הסימפתטית מתעוררת, אך האנרגיה שלה נעלמת ואז נמצאים במתח. אם נמצאים "יותר מידי" ברוגע, המערכת הסימפתטית פעילה , אך לא מאוזנת עם פעילות או עשייה כלשהי וזה עלול להוביל לדיכאון או למתח.

טכניקות הירגעות, שניתן לתרגל עם המטופלים או להמליץ עליהן להפחתת לחץ הן: מדיטציה - תרגילים שגורמים למערכת הפרה- סימפתטית להשתלט ולכן מאטים את פעילות הגוף, תרגילי מתיחות – משחרר ומרפה שרירים קפוצים או תפוסים, תרגילי אירובי - תנועות מהירות, בהן הגוף משחרר שרירים תפוסים וקפוצים ומוציא את האנרגיה מהשרירים, משחרר אנדורפינים (משכך כאבים טבעי של הגוף) ומשחרר תודעה, מסג' -השרירים נרפים וזה מביא לרפיון פיזי, אקופרסורה - נקודות לחיצה בידיים, רגליים ובפנים שמאזנות את אנרגיית הגוף ומרפות שרירים, מים-מים חמים מרפים שרירים, למשל אמבטיה ומים קרים מרעננים, מרגיעים ומשככים כאבים (למשל לצוף באגם), "יוגה נידרה" – Yoga Nidra : שוכבים על הגב, הגוף פרוש והעיניים עצומות. חושבים בכל פעם על חלק אחר בגוף, מביאים לחלק זה של הגוף את התודעה ואז זורמת לשם אנרגיה וחלק זה מתנקה. ככל שחושבים חזק יותר, זורמת יותר אנרגיה והחלק מתנקה ממתח, נשימות מלאות - יוצרות איזון ומביאות לרגיעת גוף ונפש, כשהתודעה לא שקטה – הנשימה אינה עמוקה וסדירה, אולם כשמצליחים להסדיר נשימה, אפשר להביא את התודעה לרוגע, צחוק/ ריקוד/ ניעור ושחרור הגוף/ להתנדנד - כל הגוף זז וזה מכניס חיות (כמו טכניקת טלטול ברפלקסולוגיה) ומאפשר לנוזלי הגוף לשוב למקומם, דיאטה - יש להימנע ממזון או חומרים שגורמים מתח (ככתוב), חשוב לאכול בשעות מסודרות, קומבינציות נכונות, חשוב לנקות את הגוף מרעלים, מוסיקה מרגיעה, שהות בטבע או בגינה – לנשום אויר נקי ולהסתכל לשמיים פתוחים.

לסיכום, מטרתה העיקרית של הרפלקסולוגיה היא להביא את הגוף לאיזון ולהפעיל את כוחות הריפוי הטבעיים  של הגוף, לכן זהו כלי טיפולי נפלא להפחתת לחצים. אני משתמשת ברפלקסולוגיה, בשילוב עם טכניקות טיפוליות נוספות והתוצאות מדהימות!

הדס.

עיסוי תינוקות

עיסוי תינוקות

עיסוי זה פשוט הנאה. לפני הכול.. במאמר זה אסביר כיצד עיסוי תינוקות מקל על בעיות עיכול וגזים וגורם לשינה טובה יותר בלילה. הטיפול במגע מאדם קרוב כמו הורים נעים ומאפשר להתמסר, לא לפחד, להירגע, להרפות את השרירים ובכלל ולעודד את גמישותם, התפתחותם וחיזוקם. הוא מאפשר לתינוק להשיג ידע על גבולות גופו ולהכיר את עצמו. העיסוי מקרב בן ההורים לתינוק ותורם ליצירת קשר ללא מילים. ההורים שמחים לגלות את היכולת לסייע ולהקל מפני כאבי בטן, גזים, עצירות או בהמשך כאבי שיניים, פחד, שפעת או הרגשה רעה. תינוק שקיבל עיסוי מגיל צעיר מכיר את הטכניקה וישמח לדעת שהיא קיימת במצוקתו ואף עשוי לבקש אותה בעצמו כי הוא יודע מה טוב לו.
העיסוי הינו רפואה מונעת, אשר מחזקת את תפקודי מערכות הגוף ועל כן משפיעה לטובה גם על השינה, על חילוף החומרים בגוף, על יכולת היניקה של התינוק ועל חיזוק מערכת החיסון.

DSCN1708

 

העיסוי הינו פיזי, אולם כמו כל טיפול הוליסטי הוא עובד גם על הרובד הרגשי, נפשי, שכלי ורוחני. התינוק, חש אהוב, רצוי ובטוח וגם אם יש לו קשיים מסוימים העיסוי מרגיע ומנחם נותן חוסן וחוזק ומאפשר התמודדות עם הכול. כיוון שהעיסוי הוליסטי ומשלב את כל המערכות כדאי וחשוב גם להקפיד על תזונה מאוזנת ולארגן את הסביבה הטיפולית בהתאם, כפי שארחיב בהמשך.

שיפור יכולת השינה חשוב מאד גם להורים בעיקר בשנה הראשונה לחייו של התינוק ואין צורך להכביר במילים על כך.. לכן הבית כולו וסביבתו של התינוק זוכים בעקבות העיסוי לשקט ושלווה.

תינוקות שנולדו עם בעיות מוטוריות או טונוס שרירים קשה: העיסוי משפר גמישות, מעודד את השרירים לפעול, מקל על סימפטומים מלווים כמו עצירות ובעיקר נעים ומאפשר מגע ותקשורת ללא שפיטה.

הכנות
אין כמו אווירה שלווה ל"יצירת" תינוק בריא, נעים וטוב לב. אפשר לשים מוסיקה נעימה לפני, במהלך ואחרי העיסוי. חשוב להיות נוכחים: לכבוד ניידים, להחליש טלוויזיה, להיות זמינים רק לרך הנולד, לחמם את החדר במידה וצריך, להכין מגבת ומגבונים , לארגן תאורה נעימה, ללבוש בגדים נקיים שאינם מכילים את חוויות היום – יש להלביש את התינוק מיד בתם העיסוי ולכן חשוב להכין לו בגדים זמינים נוחים ומ100% כותנה. כמו כן כדאי לגזוז ציפורניים ולהסיר תכשיטים.
יש להמתין כחצי שעה לפחות מתם האוכל

שמן העיסוי: שמן שקדים טבעי מחומם מעט. יש לבדוק את טמפרטורת השמן לפני שמתחילים. חשוב להשתמש בשמן איכותי שנספג בעור התינוק ולא סותם את הנקבוביות. חשוב מאד לקרוא את רכיבי השמן שרשומים על התווית (פעמים רבות לשמן שם של שמן המיועד לתינוקות אך אין בשם הוכחה לרכיבים טבעיים. למשל שמן שיקרא שמן ללילה טוב לאו דווקא יגרום לתינוק לישון טוב בלילה וכחלק מהאחריות שלנו כהורים לקרוא את הרכיבים ולוודא שאינם מכילים נפט או חומרים אחרים).
שמנים אתרים: תמציות שמנים שניתן להוסיף לשמן הבסיס למטרות ריח נעים או השפעה בהתאם לסוג השמן. למשל לבנדר מרגיע וקינמון מחמם. חשוב לא לטפטף טיפות רבות כיוון שלשמנים השפעה חזקה: הם מגרים את חושיו של התינוק והוא מגיב אליהם. לכן, כדאי להתייעץ עם ארומתרפיים ובכל מקרה לטפטף מינונים נמוכים. למשל: לתינוק עצבני או חסר שקט לא לטפטף באמבט או בשמן הבסיס כמות גדולה של לבנדר במטרה שיירגע כי עלולה להיות לזה השפעה שלילית או הפוכה.
לסיכום: לעיסוי שיגרתי, ניתן להוסיף לשמן הבסיס, טיפה של שמן אתרי מסוג איקליפטוס, עץ התה או לבנדר. לטיפול הרגעה, ניתן להוסיף לשמן הבסיס, טיפה אחת של שמן אתרי מסוג לבנדר.

הקשבה: חשוב להיות קשובים לתינוק וכשהוא מבקש לסיים את העיסוי והוא יבקש, להקשיב לו ולהיות נוכחים כל הזמן ולא רק פיזית. ישנם תינוקות שאינם נהנים מעיסוי וחשוב לכבד אותם לאחר מספר ניסיונות קצרים.

התנועות – טכניקות ופתרון בעיות:
• לטיפות: תנועות מעגליות עם כיוון השעון
• טפיפות עם כריות האצבעות
• יד רודפת יד בתנועה שיוצרת לב. יד ימין עם כיוון השעון ושמאל נגד.
• כפיפות הברכיים לכיוון הבטן
• עיסוי הבטן – לכאבי בטן
• תנועות עדינות סיבוביות בבטן עם כיוון השעון
• כפיפות הברכיים לכיוון הבטן ויישורן חזרה מקל על בעיות גזים. ניתן לסובב את הרגליים המקופלות בעדינות עם סיבוב השעון.
• לבעיות נשימה – טפיחה קלה ועדינה עם אצבע אחת באזור החזה והשכמות
• מתיחת הזרועות לצידי הגוף ולמרכז הגוף חזרה
• שיניים – עיסוי רפלקסולוגי באזור הציפורניים. לגעת בעדינות בנקודות הציפורניים עם כיוון השעון בכל אצבע.

 

DSCN1706

לסיכום, מניסיוני, ילדים בריאים יש להורים בריאים. פנקי עצמך עוד בתקופת ההיריון בעיסויים (ראי מאמר על עיסוי נשים הרות) והקפידי על אורח חיים בריא ומאוזן. גם אחרי הלידה, חשוב לפרגן לעצמך ולמצוא את הזמן לעצמך על מנת לטפל ולנקות כל סימפטום שנישאר, כאב או תקיעות מיותרת. ובחזרה לנושא בו עסקנו הפעם: עיסוי תינוקות חשוב מסיבות רבות כל כך: הוא משפר את הקשר בן ההורים לתינוק ומסייע בפתרון כל סימפטום שמוביל ללחץ או למצוקה אצל הרך הנולד. אין כמו מניעה על מנת להתגבר על מכשולים וזו הזדמנות נפלאה ללמד את התינוק כבר בתחילת דרכו כלים למציאת שקט ושלווה וכמובן כלים לריפוי עצמי.