מאנטרות ודמיון מודרך להורים ולילדים כנסו ביוטיוב להציץ בהקדמה http://youtu.be/dCrTWEZnz84

 

הצצה בהקדמה של הספר

 

בבואי לכתוב את הספר מאנטרות ודמיון מודרך להורים ולילדים הונחתי לא פעם בידיעה הברורה כי בעולמנו ישנם כלים שיכולים להקל על החיים ולא תמיד נלמדים.
טכניקות כיצד למצוא את השקט מבפנים: שקט שאינו תלוי בדבר, כלים כיצד לחזק את עצמנו וביטחוננו ולשפר יכולות הן חברתיות או משפחתיות. אין צורך יותר שנגדל ורק אז ננסה להבין וללמוד כיצד העולם הזה פועל. ישנן תכונות מהותיות ומשמעותיות שנדרשת עבודת למידה על מנת לסגל אותן ולא תמיד הן מובנות בנו. אין צורך להשלים עם מחשבות טורדניות, חוסר שקט או פחדים המנהלים אותנו, כיום ניתן באמצעות דרכים פשוטות וטכניקות מסוימות להתמודד עם רגשות ועם נפשנו ובכך להביא לזרימה, הרמוניה והצלחה בחיים. ויפה שעה אחת קודם.

אני יודעת שניתן ללמד את הקטנים שלנו למצוא את השקט הפנימי ולהאמין שהם באמת מיוחדים. משפטים מחזקים כגון אתה רצוי, אהוב, אימא תמיד כאן, אני עוטפת אותך באהבה ובשמחה מגדילים את הביטחון העצמי ומשפרים את הרגשתנו הכללית. כאשר הם נאמרים מתוך כוונה כנה וללא ציניות הם מחזקים ומפקסים את תודעתנו. כיוון שאנו היחידים שאחראים על התודעה וזו אחראית על השתקפות המציאות – אנו בונים עתיד נעים ומוצלח ליקרים לנו מכל. אין ספק שכל תוכנית חסכון היא מבורכת גם, אין ספק שעלינו ללמד את ילדינו גם נימוסים, לשון ועוד .. רק בבקשה בואו לא נישכח לתת להם גם את הכלים לחוש אהובים, רצויים ומיוחדים.

בספר, אנו פוגשים מלכים, יוצאים למסעות במקומות יפים, חווים את הטבע עם שלל הריחות והצבעים ונהנים מהזדמנויות להנות יחד – הורים וילדים. כאשר דמיון מודרך מונחה על ידי ההורים שקרובים לילד ואוהבים אותו יש ערך מוסף עצום לחוויה כי היא הופכת לעשירה ואמיתית ובכך התת – מודע והמודע מתקרבים זה לזה ומושפעים זה מזה (בתנאי שההורה אינו ציני..)
אחת המטרות שלי הייתה להצליח ולהכניס את ה – "דמיון מודרך" הזה (שכולם מדברים עליו בחוגים ובסדנאות רוחניות), אלינו הביתה ולאפשר עבודה ומשחק בצוותא. לאפשר להורים להכיר כלי מחזק שאחראי על השתקפותה של המציאות מבעד לתודעה ולהעביר לילדנו מסרים של צמיחה וחיזוקים חיוביים.
ניתן להשתמש בדמיון מודרך ככלי לחיים. זה נפלא לדעתי שניתן להכירו לפעוטות היום ולאפשר להם להשתמש בו מתי שרק יצטרכו לאורך השנים. בספר אני מנחה הורים כיצד ללוות את ילדיהם עת בקיעת השיניים, כיצד לשוחח עם מערכת החיסון ולחזקה וכיצד להודיע לחיידקים שתפקידם תם ותודה רבה הם יכולים כעת ללכת.
מאחלת לכולנו לגדל את ילדינו עם המון נחת ואהבה ושיהיה רק טוב. הדס

 

כעת אתם מוזמנים להכנס לדמיון מודרך בהנחייתי מוקדש לאמהות ובנות – דמיון מודרך למקום שתמיד נעים לחזור ולשהות בו :)

השתקפות האירועים בתודעה שלנו–ציטוט מספר

שמחה לשתף בספר מצוין שקראתי ומומלץ בחום

הוא אינו ספר מתחום הרוח או הניו אייג' אולם אפילו בו מצאתי פיסקה מעוררת מחשבה ומעניינת לגבי התודעה סמיילי

 

רומן עם קוקאין – מאת מ. אגייב

"לאדם חשובים לא האירועים בחיים המקיפים אותו , אלא רק השתקפותם של האירועים האלה בתודעתו. אם חלה תמורה באירועים, אבל לא נשתקפה בתודעה, הרי ערכה של התמורה אפס, אין היא חשובה כלל.

למשל אדם שתודעתו משקפת את התעשרותו, מוסיף לראות עצמו עשיר אם עדיין אינו יודע, כי הבנק השומר על כספו פשט את הרגל..

אדם אינו חי איפוא את התרחשויות העולם החיצון , אלא רק את השתקפותן בתודעתו."

הרצאה בנושא בדידות ושעמום

הרצאה

מציגה בפניכם את עיקרי ההרצאה על בדידות ושעמום. את ההרצאה אני מתבלת בהרבה דוגמאות וסיפורי מקרה, ממטופלים שפגשתי ואנשים שאירחתי, כמובן בעילום שם. ההרצאה נותנת כלים וטכניקות לחוש מלאות ושלמות ומאפשרת להבדיל בן בדידות ושעמום.

בדידות ושעמום

ההרצאה על בדידות ושעמום היא חלק מסדרת הרצאות בנושא מודעות ושליטה על המוח. בהרצאה, אני מגדירה אדם בודד כמי שאינו יכול להסתכל ולהתמודד עם עצמו ואז הוא תר אחרי אובייקטים חיצוניים או אנשים, במטרה להעסיק את מוחו ללא הרף. כשאין לו אנשים אחרים, או אובייקטים בסביבתו, אין מה שיעסיק לו את המוח והוא חש שעמום. התחושה של בדידות ושעמום מגיעה כאשר אנו מחכים שיקרה משהו וכלום לא קורה.
למעשה, ניתן לחוות כל רגש חיובי, למשל שימחה ואושר, ללא אובייקטים חיצוניים (כגון: מסיבת הפתעה, חופשה בקאריביים או עוגת שוקולד עם קצפת..), אלא על ידי התבוננות פנימה. ואכן, כשאנו בסיטואציה מהנה ולפתע קיבלנו ידיעה מרה מיד נעלמת ההנאה למרות שאנו עדיין באותה סיטואציה. כלומר – השליטה היא לגמרי מהמוח ללא קשר לסיטואציה המהנה…

P1310631 

בדידות לעומת לבדות

קיים הבדל עצום בן בדידות לעומת לבדות. בדידות, לעומת לבדות – חשים מתוך ריק. אפשר לחיות בזוג ועדיין לחוש בדידות לעומת לחיות לבד ולחוש מלאות ללא הרגשת בדידות. דבר אינו קבוע בעולמנו ולכן זו אשליה להתלות בחפצים או באנשים אחרים, על מנת לחפש ריגושים, עניין או מהות. הכול בסופו של דבר עוזב אותנו ואז מבחירה או מכורך צריך לחיות רק עם עצמנו בלבדות.  גם ביומיום, ישנם רגעים, שקורים רק כשאנחנו לבד עם עצמנו.

בדידות לעומת לבדות – אם אינך מצליח לחיות לבד, פירושו של דבר שאינך במנוחה עם עצמך ואז ניתן ללמוד ולהתנסות במספר טכניקות שיוצרות רוגע שקט ושלווה כמו מדיטציה, דמיון מודרך, טיפול הוליסטי כגון רפלקסולוגיה ועוד… זכור כי אהבה עצמית חשובה לנו מאד כי אנו חיים עם עצמנו אחרי הכל. גם מי שיש לו קהל רב בגלל במקצוע שבחר או בשל חברים רבים שאסף בדרכו עלול לחוש בדידות אפילו אם הוא אינו נימצא לבד. היופי בלבדות הינו להצליח להינות עם עצמנו ללא אביזרים או אנשים חיצוניים ולהיות שלמים.

הצעד הראשון הינו לזהות את הלבדות, לדעת לחוות אותה מידי יום.  מלבדות ניתן לגדול ולהתפתח והיא מאד מהנה. בזמן הלבדות אנחנו פשוט אנחנו – ולא אמא, אישה, רעיה, מטפלת, עוזרת, חברה, מורה, תלמידה ועוד.

אתה רק אתה!

זו משימה הביתה: לחיות את הלבדות שלנו מידי יום ולהיות רק אנחנו בלי תפקיד.

לכל אחד דרכים וטכניקות להתחזק מול עצמו ולחוש מלאות ושלמות. אחת הדרכים לחיזוק הלבדות ושחרור מהרגשת הבדידות כשהיא תוקפת היא להשתתף במדיטציה או לחוות טיפול הוליסטי או דמיון מודרך. מצרפת תמונות מערב מקסים שנערך אצלי ביורט, האוהל המונגולי בהוד השרון. במפגש זה חווינו מדיטציה אנרגטית הוליסטית לניקוי פנימי עמוק וחיזוק הרגשת המלאות. כשאנחנו במלאות אין מקום לעצבות או בדידות להיכנס פנימה.

P1310630P1310628P1310629

ההתמכרות ללחץ

ישנם אנשים שמכורים להתעוררות והתרגשות שיש במצבי לחץ. על מנת להימנע מלחץ, יש להגביר את התגובה של המערכת הפרה- סימפתטית, ע"י הבאת רוגע למוח והרפיה של השרירים. אנשים אלו נמצאים כל הזמן בלחץ להספיק. "רודפים אחרי הזנב של עצמם". הגוף משחרר להם הורמונים של לחץ וזה הופך להיות המצב ה"רגיל" והטבעי שלהם. הם לא יכולים לנוח. הם יכולים פתאום לחוש תשישות ו"נפילת מתח" ולהתמוטט פיזית.

הסיבות למתח:

א. פסיכולוגי/ מנטאלי: כיצד אנו מגיבים למציאות ולאירועים שקורים סביבנו? איך אנו מסתכלים בכלליות על העולם ועל החיים. אם נקבל דברים ברגשות שליליים: כעס, פחד, שנאה, קנאה, נקמה או דאגה זה יגרום למתח. יש לקחת את החיים בגישה שכל מה שקורה – אנו יכולים לשאת. המצבים אינם גורמים למתח (קשים ככל שיהיו..), רק הגישה שלנו!!!!! אם נסתכל ונראה דברים באור חיובי – ל א נ ה י י ה ב מ ת ח !

ב. לחץ סביבתי: קשור לסביבה בה אנו חיים. חום גבוה, קור חזק, רעש, לחות, עשן, אבק, כימיקאלים מזיקים. אנשים מגיבים באופן שונה: יש מי שהגורמים הסביבתיים יפריעו לו יותר (לא יוכלו לחיות בסביבה כזו) ויש מי שפחות.

ג. לחץ פיזי: כל מה שקשור לגוף

ד. מאכלים שמעלים לחץ כגון:

clip_image00233_thumb_thumb_thumb_thumbסוכר לבן

clip_image00234_thumb_thumb_thumb_thumbמלח

clip_image00235_thumb_thumb_thumb_thumbקפה

clip_image00236_thumb_thumb_thumb_thumbתה

clip_image00237_thumb_thumb_thumb_thumbאלכוהול

clip_image00238_thumb_thumb_thumb_thumbסמים

clip_image00239_thumb_thumb_thumb_thumbמתוקים

clip_image00240_thumb_thumb_thumb_thumbקולה

clip_image00241_thumb_thumb_thumb_thumbחמוצים

clip_image00242_thumb_thumb_thumb_thumbחריפים

clip_image00243_thumb_thumb_thumb_thumbבשר

clip_image00244_thumb_thumb_thumb_thumbסיגריות

clip_image00245_thumb_thumb_thumb_thumbטבק

מאכלים או חומרים אלו, מפעילים את המכאניזם של הלחץ, ע"י המרצת מערכת העצבים הסימפתטית.

ה. נשימה לא נכונה: נשימה רעשנית, חלשה או מהירה

ו. יציבה/ עמידה לא נכונה: הדרך בה אנו יושבים, עומדים, הולכים וכו'.. אם נשב זקוף נחוש ביטחון עצמי.

ז. מחלות: מחלה כרונית מעידה על בעיה במערכת ולכן יוצרת מתח. דוגמא לבעיה במערכת זה למשל חוסר הסתכלות שלנו פנימה אל התודעה. המתח נוצר ממחשבה לא טובה שנוצרת במוח וגורמת לפחד, עצבות, עצבנות או דיכאון.

ח. דיבור רב: כשאנו מדברים – מערכת העצבים בפעולה: שרירים נעים. שעת דיבור שלמה מעייפת כמו חמש שעות של עבודה פיזית. ישנן יותר שרירים שעובדים בדיבור לעומת בעבודה פיזית. לכן, מדיטציות רבות ועבודה רוחנית נעשים בשקט בדרך כלל.

ט. מאמץ יתר: גורם לחוסר איזון בן המערכת הסימפתטית והפרה- סימפתטית ולכן גורם ללחץ.

בחן את עצמך: עד כמה אתה בלחץ?

ערב נחמד1

 

מצרפת לכם רשימה של סימנים פיזיים המעידים על מתח. בדקו את עצמכם ובהצלחה!!!

clip_image00220_thumb_thumb_thumb_th[1]ציפורניים חדות

clip_image00221_thumb_thumb_thumb_thאגרופים קפוצים

clip_image00222_thumb_thumb_thumb_th[2]לסת קפוצה

clip_image00223_thumb_thumb_thumb_th[2]נקישת שיניים בשינה

clip_image00224_thumb_thumb_thumb_th[1]מתח בשרירי הפנים (קמטים במצח)

clip_image00225_thumb_thumb_thumb_thנשימה רדודה או נשימה מבית החזה ולא מהבטן.

clip_image00226_thumb_thumb_thumb_th[1]מתח בשרירים: גב תחתון, צוואר, כתפיים, רגליים, זרועות ופנים

clip_image00227_thumb_thumb_thumb_th[2]בטן מצומקת/ חוסר תיאבון

clip_image00228_thumb_thumb_thumb_thאצבעות מקישות על שולחן או כיסא

clip_image00229_thumb_thumb_thumb_th[1]רגליים מקישות

clip_image00230_thumb_thumb_thumb_thזזים כשיושבים

clip_image00231_thumb_thumb_thumb_th[2]קימור כתפיים

clip_image00232_thumb_thumb_thumb_th[1] נאנחים

 

ערב

 

ערב מדיטציה

מזכירה לכם – פרגנו לעצמכם מרחב וזמן לריפוי עצמי טבעי

אשמח ללוות אתכם בדרך
מהדס

הרצאה על לחץ

לחץ

ניתן לבנות אושר על ידי הפסקת התלות בינו לבין גורם חיצוני שיגרום רק מתח.

המתח גורם למערכת העצבים הסימפטטית שלנו לפעול לפי המנגנון של Fight or Flight. וזה בא לידי ביטוי במספר גורמים:

1. בלוטת יותרת המח משחררת הורמון ACTH המעורר את בלוטת האדרנל.

2. בלוטת האדרנל מפיקה הורמון הפועל על הכבד – קורטיזול.

3. הקורטיזול הופך את הגליקוגן Glycogen שמאוחסן בכבד לסוכר על מנת לייצר אנרגיה מיידית שנכנסת למערכת הדם. זה גורם לעליה חדה של אנרגיה במערכת הדם.

4. הנשימה: נהיית מהירה על מנת להכניס עוד חמצן לגוף

5. דופק: פעימות הלב מואצות על מנת להעלות את מחזור הדם

6. כליי הקיבול של הדם (עורקים, ורידים, נימים..) מורחבים, על מנת שלחץ הדם יוגבר.

7. זיעה: מופחתת. יש פחות התנגדות של העור.

8. טונוס: מתח שרירים גובר והם מוכנים לפעולה.

9. עיכול: תהליך העיכול נפסק וכל הדם עובר מהבטן לשרירים.

10. ראיה: העישונים מתרחבים על מנת לאפשר ליותר אור להיכנס לעיניים.

11. יובש: הפה מתייבש כי הבלוטות להפרשת רוק ולהזלת ריר מתייבשות.

12. הרקטום ושרירי שלפוחית השתן משוחררים.

13.קור: הדם זורם מהעור ולכן יש הרגשה של קור באזורים שרחוקים ממרכז הגוף (למשל בידיים).

כשאנו רגועים מערכת העצבים הפרה- סימפטטית משתלטת על הגוף. היא מתנהגת ההפך מהמערכת הסימפטטית. זוהי מערכת אוגרת ופאסיבית. המערכות: הסימפטטית והפרה – סימפטטית עובדות באיזון ושיווי משקל – כשאחת פועלת השנייה נחה. כאשר שיווי המשקל בין השתיים מופר נוצר חוסר איזון ומתח. חשוב לציין כי לא כל התעוררות של המערכת הפרה – סימפטטית הוא לחץ אלא הפרת האיזון בין שתי המערכות – הוא הגורם ללחץ. למשל: כשרוצים לרוץ לשם ספורט (ולא כי בורחים מפני משהו) – המערכת הסימפטטית מתעוררת בגוף, על מנת לספק כוח ואנרגיה לריצה, אך הגוף לא שרוי בלחץ. המתח נוצר כשההתעוררות של המערכת הסימפטטית לא באה לידי ביטוי. למשל כשיש חשיבה אך אין ביצוע פיזי או פעולה בעקבות המחשבה. או למשל כאשר אנו עוסקים בנושא שמטריד אותנו. המערכת הסימפטטית מתעוררת אך האנרגיה שלה נעלמת ואז נמצאים במתח. אם נמצאים "יותר מידי" ברוגע, המערכת הסימפטטית פעילה , אך אם זה לא מאוזן עם פעילות (כלומר רק "שאנטי" ללא שום עשייה), זה יכול להוביל לדיכאון או למתח. אדם שכל הזמן רגוע ולא עושה כלום עם חייו יהיה בדיכאון וזה לא טוב.

הרצאה על מחשבות

מחשבותIMG_9292

למחשבות יש ויברציות, שמשפיעות על אווירה. מדובר במעיין תדר שמורגש ומשפיע – ויברציות כמו שיש לאור, לקול וכו'…

השוני בוויברציות הוא בכך שבמחשבות הוויברציות עוברות מהתת מודע אל המודע ובקולות, להבת נר, אור וכו'.. הוויברציות הן הפוכות: מהמודע אל התת מודע.
לכן לפי המחשבות שלנו קורים דברים : טובים או רעים.

 

מחשבות על מישהו

קיים קשר מנטאלי שכאשר חושבים על מישהו מחשבה טובה או רעה – זה משפיע עליו. ככל שאנו מרוכזים יותר – כך תהייה למחשבה יותר השפעה על האדם עליו אנו חושבים. אם קיימות מחשבות על מישהו למשל קבוצת אנשים שחושבת על אדם אחד הוא ירגיש זאת חזק,כיוון שלקבוצה יש הרבה השפעה. כך גם במדיטציה או קבוצה שחווה יחד דמיון מודרך – להשפעה של הקבוצה עוצמה חזקה.

באותו אופן, רגשות כמו קנאה, שנאה או נקמה, שמשפיעות על האחר יכוונו חזרה כלפינו כמו עונש עתידי עבורנו כי אנו המייצרים של הקארמה הרעה. בהנחה ובהבנה כי כולנו אחד וקיים אני גבוה המשתף לכולנו תחושות או מחשבות על האחר יפגעו בנו בסופו של דבר. כי אני וזולתי אחד הם – "ואהבת לרעך כמוך".

תודעה חזקה וחיובית מסננת מחשבות שליליות או פגיעות פיזיות ומאפשרת הגנה מנטאלית כי יש לה אאורה חזקה שקשה לשבור. המחשבה חוזרת אל החושב שחשב עלי משהו רע, מבלי לפגוע בי כי התודעה שלי חזקה.

מחשבות שליליות

למחשבות שליליות השפעה רעה. וההפך. מחשבה רעה מחלישה את התודעה וגורמת לחוסר שקט. קיימת קרינה ושילוח של המחשבה הרעה על התודעה ולכן יש השפעה. מחשבות שליליות מפריעות לתודעה בכך שהן גורמות למערכת העצבים שלנו לפעול לפי המנגנון של Fight or Flight: מערכת העצבים חשה חוסר שקט או סכנה. מצב זה גורם לנו לחוש לחץ ומתח (כאילו סכנה מתקרבת).

מחשבות טובות

מחשבות טובות מחזקות את האאורה ואת התודעה.

חוזקה של האאורה שלנו תלוי בחוסן הבריאותי והנפשי שלנו ומושפע מאד ממחשבות טובות.

תודעה שהיא חלשה, עייפה או חסרת מנוחה חשה בשיכוך כאבה וברוגע, כאשר היא פוגשת בתודעה דומה לה.

כל דבר מושפע מהתודעה שלי ומקבל את הוויברציות של התודעה שלי. הכיסא שאני יושבת עליו, העט שאני מחזיקה וכו'… אם יגיע אדם אחר ויגע בכיסא או בעט הוא יחוש גם או יהיה מושפע מהוויברציות שאני שידרתי (למשל הייתי מאוד רגועה כשישבתי על הכיסא או עצבנית וכועסת).

לכן, חשוב לחשוב את המחשבות שלנו בצורה חיובית, להיות מודעים למחשבות טובות ולמחשבות שליליות שחולפות לנו בראש וכמו כן להשתמש במדיטציה לתודעה חזקה וטהורה ושליטה על המוח.

הרצאה בנושא מחלות המושפעות מאלמנט הלחץ

כאשר אנו מתבוננים באדם מבחינה הוליסטית , נתייחס אליו כמכלול של גוף, נפש, שכל, רגש ורוח. לכל אחד מהאלמנטים יש השפעה על האחר ולכן מתח או לחץ, פחד או כל רגש לא מאוזן עלולים לייצר מחלות בגוף הפיזי. לכל אחד עקב אכילס וטריגרים שונים עלולים להשפיע עלינו בהתאם לנקודות התורפה שלנו. מה שיגרום נזק לאחד , אחר יכול בכלל לא לשים לב. יכולים להיות שני אנשים שיעשו את אותה הפעולה ולאחד ייתפס הגב ותהיה לו פריצת דיסק ולשני לא יקרה כלום. כיום כבר ידוע שמחלות רבות נגרמות ממתח. זו גם הדרך להתגבר על המחלות – לשנות דפוסי התנהגות והרגלי חיים.

אני כאן כדי ללוות את התהליך.

ישנן מחלות הבאות לידי ביטוי עקב חוסר איזון במערכת הפרה-סימפתטית. זו המערכת שאחראית על רוגע ושלווה בגוף, כשהיא פועלת. אנשים שמערכת זו "השתלטה עליהם" – חוסר איזון ועודף הם פאסיביים ועצלים, כלומר יש להם עודף של שלווה ורוגע וזה אינו מאוזן.  מחלות שמאפיינות חריגה בפעולת המערכת הפרה – סימפתטית:

clip_image0025_thumb_thumb_thumb אסטמה

clip_image0026_thumb_thumb_thumb כיבים בתריסריון

על לחץ ומצוקה מהצד השני של המטבע ,אחראית המערכת הסימפתטית, שגורמת לירידת האנרגיה הזמינה של הגוף כי הגוף נמצא בלחץ קבוע וכל הזמן "מוכן לתקיפה". זו המערכת שמגבה אותנו גם באתגרים ובספורט. אם נפעל ונתעמל ניראה טוב אולם אם המערכת תפעל ולא נעשה אתה כלום אנו עלולים לחוש רק את המתח מבלי לפרוק אותו – או במילים אחרות האנרגיה של מערכת העצבים אינה מתועלת. הלחץ יכול לנבוע מדאגות, חששות, פחדים או שאנו פשוט פועלים יותר ממה שאנו מסוגלים ואז המקורות של הגוף נגמרים. זה יכול לגרום למחלות (המערכת החיסונית וכושר הריפוי של הגוף חלשים), שבירה נפשית ובמקרה קיצוני אף מוות. תופעות הלוואי של פעילות זו הינן כעצבות, חוסר סבלנות, בלבול בקבלת החלטות וירידה בריכוז ובזיכרון. כמו כן ,הם נוהגים להשאיר משימות לרגע האחרון, תמיד נמצאים בלחץ של זמן, מנסים לעשות מספר דברים בו זמנית, עובדים או קוראים בעת האכילה, מדברים מהר, בקול רם ואגרסיבי, מפריעים לאחרים, לא מקשיבים, לא יכולים לשבת בשקט, מאבדים חוש הומור, מאבדים שליטה על תגובותיהם, נוטים להיות מעורבים בתאונות דרכים ולא ישנים טוב בלילה. כאשר מופר האיזון בן שתי המערכות עלולה להיווצר מחלה. 

רשימת מחלות שעלולות להיגרם ממתח:

נדגיש כי הרשימה הינה כללית וכי כל מחלה יכולה להיגרם מהיבט פיזי, נפשי, רגשי, רוחני או שכלי. רשמתי ליד כל מחלה כמה מילים וקונוטציות וניתן לדון בהן רבות .. זה רק התקציר סמיילי

clip_image0027_thumb_thumb_thumb אסטמה  – נשימה קשורה לנשמה.

clip_image0028_thumb_thumb_thumb כאבי גב – גב קשור לגיבוי. ועמוד שידרה הוא מה שמחזיק אותנו..

clip_image0029_thumb_thumb_thumb בעיות עיכול – יש מי שמעכל חוויות מהר ויש מי שצריך זמן לעכל דברים..

clip_image00210_thumb_thumb_thumb כיבים בבטן – בבטן נמצאים הרגשות הכי עמוקים שלנו

clip_image00211_thumb_thumb_thumb שלשול – לפעמים קשר לצורך התנקות מהיר פיזי רגשי או נפשי, לפעמים משהו שקשה לעכל, או אסימון שנופל בבת אחת

clip_image00212_thumb_thumb_thumb כאבי ראש ומגרנות – עלולים להיגרם מתפיסות וקפיצות הצוואר ואזור השכמות, לרב נובע ממתח או יציבה

clip_image00214_thumb_thumb_thumb לחץ דם גבוה – עודף של הגוף, תחושות שצריך לפרוק

clip_image00215_thumb_thumb_thumb סכרת – למי ששם עצמו אחרות ברשימה.. (ואני יכולה להרחיב על כך א ר ו כ ו ת … בהמשך מבטיחה עוד מאמר בנושא..)

הרצאה בנושא הנאה וכאב

 

אנו נוהגים לשוב ולדבוק במה שמסב לנו הנאה ואושר ולהימנע ממה שגורם לנו כאב והרגשה קשה ולא נעימה. אולם, הן הנאה והן כאב הינם שני צדדים של אותו המטבע ושניהם באים והולכים.

אניצ'ה – הכל חולף….

החיים אינם סטטיים וכל הזמן יש שינויים. בדיוק כשאנו מרגישים שהגענו לנקודה שהכול במקום והכל באמת בסדר משהו מגיע והורס את ההרמוניה וההפך ולו הרצון לשמר את הקיים שלא לכשעצמו די הרסני, שכן,  הכול דינאמי ומשתנה כל הזמן. ככל שאנו חווים יותר ויותר הנאה, כמו סם אנו רוצים ממנה יותר ויותר וגם לה, להנאה, יש את שיאה ולאחר מכן היא הולכת ופוחתת ונהיית משעממת. ההנאה גורמת לתודעה חוסר שקט, שכן אנו רוצים להגביר אותה כל הזמן וגם לגרום לה להישאר ולא להעלם. כל אלו מביאים בסופו של דבר ייאוש עמוק וחוסר מנוחה בתודעה.

 

 

DSC00026

הנחות בסיסיות על הנאות

 

DSC00024 נניח מספר הנחות בסיסיות  על הנאות על מנת להבין כיצד לחזק את התודעה ולהימנע מהסבל שבהנאה…

 • נניח שאנו נהנים בסיטואציה מסוימת, באירוע או מתוכנית טלוויזיה ולפתע קיבלנו חדשות קשות או קרה משהו רע: מיד אנו מפסיקים ליהנות למרות שאנחנו יכולים להמשיך ולעשות את אותו הדבר המהנה שעשינו קודם לכן – ומכן שההנאה הינה במוח ואסור שתהיה תלויה בדבר או בכל אובייקט שהוא או באדם אחר.
 • כאשר ההנאה בדמיון היא הרבה יותר מהנה כל עוד היא בגדר של פנטזיה שטרם מומשה. תמיד כאשר אנו בהגשמה – העיקר נהייה תפל , משעמם, חסר משמעות ומייאש. ההנאה עצמה כרוחה בכאב רב: עד שאנו מגשימים אותה, בזבוז המשאבים הרבים שאנו צריכים כדי להגשימה, חוסר הנוחות שבדרך להגשמה ועוד ועוד.. בל נישכח גם שכאשר אנו כבר מגשימים למעשה כל הכאב נעלם ונמוג שכן הצלחנו במשימה וזה מאד קשה לנו כי אנו מכורים לכאב כמו גם להנאה.
 • אנו מבזבזים אנרגיה רבה, משאבים, זמן, תשומת לב ומחשה בחיפוש אחר הנאות , מאשר באמת להיות נוכחים ברגע וליהנות מהן כשהן כבר מושגות!

הרצאה בנושא טכניקות וכלים להירגע

_1

 • מדיטציה: תרגילים שגורמים למערכת הפרה- סימפתטית להשתלט ולכן מאט את כל פעילות הגוף.
 • תרגילי מתיחות: משחרר את היתפסות השרירים. שרירים שהיו קפוצים – נרפים.
 • תרגילי אירובי: תנועות מהירות. הגוף משחרר שרירים תפוסים וקפוצים. הוא מוציא את האנרגיה מהשרירים למשל על מנת לנוע קדימה (ריצה), משחרר אנדורפינים (משכך כאבים טבעי של הגוף), משחרר את התודעה.
 • מסג': השרירים נרפים וזה מביא לרפיון פיזי
 • אקופרסורה: נקודות לחיצה בידיים, רגליים ובפנים. באמצעות איזון אנרגיית הגוף – השרירים נרפים.
 • מים: מים חמים מרפים שרירים, למשל אמבטיה. מים קרים מרעננים, מרגיעים ומשככים כאבים למשל לצוף באגם.
 • "יוגה נידרה" – Yoga Nidra : שוכבים על הגב, הגוף פרוש והעיניים עצומות. חושבים בכל פעם על חלק אחר בגוף, מביאים לחלק זה של הגוף את התודעה ואז זורמת לשם אנרגיה חלק זה של הגוף מתנקה. ככל שחושבים חזק יותר, זורמת יותר אנרגיה והחלק מתנקה ממתח.
 • נשימות מלאות: יוצרות איזון במערכת והגוף והנפש נרגעים.

 

clip_image014_thumb_thumb_thumb_thumb_thumb

 • צחוק/ ריקוד/ ניעור ושחרור הגוף/ להתנדנד: כל הגוף זז וזה מכניס חיות.
 • דיאטה: יש מזון או חומרים שגורמים מתח (סוכם קודם), אכילה בשעות לא מסודרות, אכילת קומבינציות אוכל לא נכונה. יש לנקות את הגוף מרעלים, ע"י יוגה, נשימות, מדיטציה וכו'..
 • מוסיקה מרגיעה
 • טבע/ גינה- לנשום אויר נקי ולהסתכל ל השמיים הפתוחים.

 

משמעות החיים:

יש אנשים שחיים ללא משמעות, לפי עבודה שנקרית בדרכם. אין להם מוטיבציה והם נהיים עייפים. גם מי שמטייל או נודד ועובר בתים רבים ויבשות, תוהה בסופו של דבר לגבי משמעות החיים. התת מודע מתרחב כאשר מוותרים ועוזבים דברים. הסיבה לכך שאין משמעות היא כיוון שתת המודע אינו מפותח מספיק. המטרה בחיים היא להגדיל את רמת המודעות עד לרמה הגבוהה ביותר, שם יש משמעות כי הזהות שלנו ידועה ויש תשובות לכל השאלות. למרות כל השינויים בחיים- תת המודע נותר יציב ברמה הזו. מי שתת המודע שלו פתוח יותר – ישים לב יותר לאחרים, יעריך אותם, יוכל לעזור להם. זה מאפשר לנו להביט במציאות כפי שהיא ולא להמציא אותה. זה גם מאפשר שלום עם הטבע: לא תמיד אנו במרכז. המציאות נותרת כפי שהיא אך אנו רואים לפתע הכול שונה. מי שתת המודע שלו פחות מפותח משתמש הרבה במילה "אני". או "שלי". הוא מגדיר עצמו כ"אני…" או "אני לא …" ועם הזמן הוא חש יותר ויותר מבודד. העולם גדול עליו, הואר צריך להילחם. כשהוא נותן לאחר הוא מרגיש שחלק ממנו חסר.

מי שתת המודע שלו מפותח – זה נראה לו חסר טעם לחיות רק על מנת לעבוד.

~1

הרצאה – איך לשלוט על המח ולחיות בשקט ושלווה ללא מחשבות טורדניות

שושנה אדומה  פרגנו לעצמכם מרחב וזמן לריפוי עצמי טבעי

 

clip_image002

 

הקדמה – בואו נישאל את עצמנו לפני שמתחילים את ההרצאה , מספר שאלות שיעזרו לנו להבין האם אנו חיים במתח:

 • האם אתה מזניח דיאטה?
 • האם הנך בעל קשרים תלותיים?
 • האם אתה נח מעט מידי?
 • האם אתה מרכל?
 • האם אתה מתפוצץ בקלות?
 • האם אתה נוהג בגסות?

בהמשך, נבין את הקשר בן דפוסי ההתנהגות האלו והשליטה שלנו בתודעה. כמובן, שיש עוד שאלות רבות שיכולות להוות דוגמא מצוינת ונזכיר חלק מהן בהמשך.

 

רמות התודעה

 • המודע (Conscious) : מסיק, חושב, עוסק ברגשות – מרגיש, מתייחס לעבר ולעתיד, מדמיין, כולל בתוכו את חמשת החושים (ראיה, שמיעה, מישוש, ריח, טעם). יש לו קשר לתת מודע.
 • תת המודע: נמצא עמוק בתוכנו. מחסן של זיכרונות מהחיים האלו ומגלגולים קודמים.

כאשר הזיכרון אינו מלווה ברגש הוא אינו משפיע עלינו. יש לנקות את תת המודע מתנאים שמשפיעים עלינו מהעבר (הרגשות שחשנו באירועים מסוימים לעומת האירועים עצמם), על מנת שנראה את המציאות באובייקטיביות (נזכור את האירועים שחווינו ללא הוספת הצבע של הרגשות). באמצעות היפנוזה וחזיונות ניתן לגעת בעבר.

 • Superconcious Mind : שלווה, שלום ואושר שלא נגמרים. ככל שנצליח להישאר שם יותר – יהיה לנו יותר טוב.

התת מודע הוא הגשר בין המודע וחיי היום – יום להרגשה העילאית שחשים כשהתודעה נמצאת ב Superconcious Mind . כאשר תת המודע נקי מתאפשר מעבר שכזה בגשר. הנשמה כוללת בתוכה את כל הרמות של התודעה. הנשמה היא גם המודע שלנו כי מי שאינו חושב וחש – אין לו נשמה.

 • בחלום – המודע ישן ותת המודע פועל.
 • בשינה עמוקה – המודע ותת המודע נחים.
 • בהיפנוזה – המודע ישן אך שולט ושולה מהתת מודע זיכרונות ופרטים מהעבר. המטפל בהיפנוזה שם כלים בתת המודע של המטופל שיעזרו למודע של המטופל לתפקד בהתעוררות. בהיפנוזה עצמית, שמים לב כל הזמן מה קורה במודע ויתר התהליך זהה.

בבדיקת גלים של המח (EEG) , גילו איזה גלים יש בכל שלב בשינה וגילו שבמצב של מדיטציה מגיעים אליהם גם.

 

 

 

סיכום על שינה:

הנה כמה עובדות מעניינות:

 • לציפורים יש שינה קלה על מנת להגן על עצמן (אינסטינקטים) וגם לבעלי חיים נטרפים (אנטילופה, צבי..).
 • קיים קשר בין חושך לשינה – יש הורמון
 • כלב יכול לנבוח בחלום
 • ככל שהיונק גדול יותר יש לו יותר זמן עיירות על מנת שיוכל לחפש אוכל( לדובים יש שנת חורף שזה דמוי שינה. הם מורידים בפעילות, כולל פעילות מוחית, על מנת לחסוך באנרגיה כי בחורף יש פחות מזון יש להם שומן שנאגר כאנרגיה, הניתנת לפירוק)
 • לדולפין מח עם שתי המיספרות וכל פעם צד אחר שלו ישן. כל המיספרה שולטת על הצד השני של הגוף: אם המיספרה שמאל ישנה אז חלקו הימני ישן – לכן בשינה, הוא שוחה במעגלים.

כשישנים יש מספר מחזורים:

ערות: גלי ביטא מהירים- יותר מ15 בשנייה. תנועה מהירה ובעיקר אופקית בעיניים. עומק נשימה גבוה, נשימה עמוקה, קצב לב מהיר (אנו בפעולה וצריכים חמצן).

הרדמות: נמשך מספר דקות, בשלב זה מתארגנים לשינה, מוצאים תנוחה ועוצמים עיניים. גלי מח אלפה איטיים (8-10 בשנייה), תנועת עיניים איטית ואנכית. עומק וקצה נשימה קטנים, קצב לב יורד, ירידה חלקית בטונוס שרירים.

clip_image001 שינה קלה: גלי מח טטה צפופים מאוד (7-4 בשניה), קומפלקס K, קשרי שינה. תנועת עיניים נפסקת,התייצבות נימה, ירידת קצב לב, ירידה בטונוס שרירים.clip_image006clip_image006[1]clip_image006[2]clip_image006[3]

clip_image001[1] שינה עמוקה: השלב נמשך כ30-40 דקות, במחזור הראשון של השינה – אולם בהמשך הלילה הולך ומתקצר לטובת שנת החלום. גלי מח דלתא איטיים וגבוהים, קצב לב סדיר איטי, אין תנועת עיניים, רפיון שרירים, נשימה איטית סדירה.

clip_image001[2] שנת חלום REM: Rapid Eye Movement גלי מח טטה ללא קישורי שינה וללא קומפלקס K. שינה עמוקה, הרבה תנועות עיניים אופקיות, נשימה/ קצב לב לא סדירים כיוון שמתרחשת פעילות, שרירים ברפיון מלא (קיים מנגנון ביוכימי של שיתוק שרירים).

clip_image001[3] שלבים אלו חוזרים על עצמם במחזורים וכל מחזור נמשך כשעה וחצי.

מי שלא ישן (היה ניסוי העציץ ההפוך ששמו עליו חתול וכל פעם כשהוא נרדם הוא נפל למים והתעורר ולבסוף התעייף, השתגע ומת מחוסר שעות שינה), ימות מחוסר שעות שינה ועלול קודם לכן לאבד את דעתו.

חלומות: מטרת השינה היא מנוחת הגוף ומעבר מידע מהחלק במוח שהיה ער למקום אחר ופינוי מקום ליום הבא. מזיכרון טווח קצר לטווח ארוך. בעת המעבר אנו חולמים כי אנו מאכסנים את הזיכרונות במגרות לפי נושאים וכשאנו מכניסים זיכרון מהיום שהיה לטווח הארוך אנו פותחים מגירה שעלול לצוץ ממנה זיכרון אחר באותו נושא אסוציאטיבי.

 

 

 

כששולטים בגוף אפשר לשלוט גם בתודעה. למשל, אם השרירים תפוסים לא ניתן לשלוט בתודעה ולכן פעילות אירובית עוזרת ומשחררת. כשהתודעה לא שקטה – הנשימה לא עמוקה וסדירה. כשמצליחים להסדיר נשימה – אפשר להביא את התודעה לרוגע. נכיר כעת שיטות אלטרנטיביות לשלוט בתודעה, באמצעות הרגעת הגוף. שיטות אלו קשורות לנשימה, ליוגה, לתזונה ולשקט נפשי. לאחר מכן נכיר שיטות שכליות לשמירת התודעה שקטה.

יש מספר דרכים (חמש) שניתן לשלוט בתודעה ע"י הרגעת הגוף:

clip_image002 תרגילי נשימה:

1.יש לחזור חמש פעמים על שני הסבבים:

א. לסתום נחיר ימין ולנשום בספירה של 8 דרך נחיר ימין.

ב. להחזיק את האוויר בריאות בספירה של 8 (לסתום את שני הנחיריים).

ג. לשחרר אגודל מנחיר ימין ולשחרר אוויר בספירה של 8. להשאיר אצבע שסותמת את נחיר שמאל.

ד. להכניס אויר מנחיר ימין ולהתחיל סבב שני.

clip_image002[1] יוגה:

כשאין תנועה – התודעה שקטה. ככל שמתרגלים יותר, ניתן לשבת יותר זמן, ללא מאמץ. עמוד השדרה ישר וזה מאפשר ל- Prana לעלות , לעמת בדרך כלל כשאנו בפעילות והיא יורדת. כשהיא עולה גם התודעה עולה לרמות גבוהות ונהיית שקטה.

אפשר לשבת ישיבת לוטוס עם גב זקוף, ידיים על ברכיים פתוחות כלפי מעלה ואפשר לשבת על הברכיים, כשהן צמודות עם ידיים על הברכיים.

clip_image002[2] דיאטה:

יש לאכול מזון שאינו חם או קר מידי. הצום מחזק את התודעה ואת השליטה העצמית.

1.  תזונה שמביאה לתודעה שקטה חיובית ונשלטת – ירקות, פירות, חלב, דבש, לימון, יוגורט, פירות יבשים, אגוזים, דגנים מלאים.

2. תזונה המעודדת תודעה לא שקטה – תה, קפה, טבק, סיגריות, קולה, סוכר, מלח.

3. תזונה המחלישה את התודעה ומביאה אדישות ושעמום – בשר, בצל, אלכוהול, אוכל שומני.

 

 

clip_image002[3] Om / Gunjan Sounds

קיימים צלילים שהוויברציות שלהם מרגיעות את התודעה ניתן להקשיב להם או להשמיע אותם.

Om:

 1. יש לשום אויר נשימה מלאה
 2. להוציא אוויר לאט, דרך הפה ולעשות את הצליל "O", כמה שיותר חזק.
 3. סגור שפתיים ולעשות "M" או "|Hummmmmmmmm".

Gunjan:

 1. להכניס אוויר מלא
 2. להוציא לאט מהאף
 3. לעשות צליל מהגרון, כמו של זמזום דבורה – להשאיר את השפתיים סגורות.

(מדגימה ומתנסים יחד)

clip_image002[4] בהייה

לבהות בעיניים פתוחות עד שיורדות דמעות, למשל בלהבת נר / נקודה על הקיר/ פרח או תמונה.

 1. יושבים על הארץ או על כיסא
 2. מקפידים על עמוד שידרה, צוואר וראש ישרים
 3. האובייקט נמצא שלושה מטרים מאיתנו.
 4. להיות בשקט ע"מ לשמר אנרגיה מנטאלית
 5. הסביבה: צריכה להיות שקטה ונעימה

יש לזה השפעה על התודעה.

(מתנסים יחד בבהייה בנר)

חשיבה ושיטות שיכליות

יש גם שיטות שכליות לשמור על התודעה שקטה ומאוזנת.

 1. ריכוז:

תודעה חזקה אינה מופרעת בקלות. כאשר אנו עוסקים במשהו (וזה יכול להיות כל דבר), יש להיות נוכחים בפעולה שאנו עושים ב 100%. חשוב לבצע את הפעולה בכוונה מלאה ואמיתית (גם אם זה לשטוף כלים), ולחשוב על שאר העולם כעל מת.

חשוב לנסות להתרכז מאוד בדברים פחות מעניינים, כמו פעולות שבשגרה או פעולות שבדרך כלל אנו מבצעים תוך כדי מחשבה על משהו אחר, על מנת לפתח את התודעה והריכוז.

 1. ניתוק / הפרדה / ריחוק / Detachment

צריך, באופן מודע, לא להיקשר למשימות. כאשר אנו מבצעים משימה עלינו להיות נוכחים רק בה במלוא תשומת הלב, אך כאשר נעבור למשימה הבאה החדשה עלינו להיות נוכחים בה ב – 100% ולא לחשוב על מה שביצענו קודם לכן.

זהו אפקט כמו – Hangover

צריך ללמוד מכל דבר בחיים/ בעולם ולא להקשר אליו. אפשר להצליח בחיים אם מתנתקים מהעבר.

משפט על העבר:

Though it is sometimes useful to remember but it is often wise to forget

הכוונה ב"לשכוח את העבר" היא כן להשאיר את העבר בתת מודע אך לא להתעסק בו כל הזמן במודע. ברור שחוויות שחווינו וחינו יושבות בתת המודע שלנו, אולם חשוב לא להתעסק בהן כל הזמן בהווה אלא לחיות את ההווה הקיים.

 1. חשיבה מתוכננת

מי שהתת מודע שלו חלש, חולם בהקיץ וחושב באופן לא מתוכנן. אם החשיבה היא פאסיבית- קיימת השפעה של התת מודע על המודע.

 1. חשיבה חיובית

איך שאנו חושבים משפיע על מי שאנחנו. חשיבה שלילית מחלישה את התודעה וגורמת לה להיות חסרת מנוחה ושקט.

מודאג, נסער = Agitated

לא טהור, מזוהם= Impure

יש להמיר כל מחשבה שלילית לחיובית ע"י כך שנסגל לעצמנו מחדש כיוון וגישה מנטאלית (שכלית לחיים).

אם מישהו מנצל אותנו או מתייחס אלינו לא יפה – עלינו להבין שזה נובע מכך שהוא לא בוגר או שקשה לו ולא בגלל שהוא לא אוהב אותנו. חשוב לא לפתח נגדו רגש שלילי.

חשיבה חיובית גורמת לדברים טובים לקרות. נוצרת אאורה חיובית שתורמת למי שחושב חיובי ולמי שסביבו ואאורה זו מגינה עלינו מפני הסביבה.

 1. שליטה בצרכים

הצרכים המיידים שאנו רוצים לספק באים מהתת מודע (שם נמצאים כל הרצונות והמאוויים). יש להתעלם מצרכים אלו ולחכות קצת עד שמספקים אותם. מי שמספק אותם מיד – זה מראה שיש לו תודעה נמוכה או חלשה. לפני שאנו מספקים את הצורך (למשל בא לי גלידה.. בא לי סיגריה..) – יש להקדיש מחשבה כמה חשוב לי לספק את הצורך הזה כעת.

Spirtual Methods

יש גם שיטות רוחניות לשמור על התודעה שקטה ומאוזנת.

 1. מדיטציה

אנו סוגרים את העולם החיצוני. פעולה זו מנקה את התת מודע מרגשות, ורצונות ואז ניתן לראות את האני הפנימי שלנו. כך, מגיעים לתודעה גבוהה.

 1. לחשוב על אלוהים

כאשר אנו חושבים עליו – נפתח לנו שביל גישה אליו והתודעה נהיית טהורה. יש לנסות ולחוש את הנוכחות שלו בעודנו צועדים, ישנים, מנקים וכו'.. צריך לחשוב שאנו אוכלים עם אלוהים, ישנים איתו וכו'.. יש לערב את אלוהים בכל הפעילויות שאנו עושים.

 1. שירות העולם

חשוב לבצע פעילויות לשרות העולם, ללא אנוכיות. לעשות מעשים טובים. לעסוק בהתנדבות, לתרום.

 1. למידה

יש להקדיש זמן ללמידה על הטבע והעולם, על היקום שאנו חיים בו, על אלוהים. בתהליך של למידה, הספקות, הפחדים והתסבוכות נפתרים וזה מוביל לטוהר בתודעה.

clip_image008

 

איך מוצאים אושר אמיתי?

סיפוק צרכים לא גורם אושר אלא חוסר שקט. אושר אמיתי טמון במוח ולא בחפצים. הוא לא תלותי! באובייקטים. צריך לשים לב לעולמנו הפנימי ולא החיצוני. ע"י מדיטציה אפשר לחוות אושר ללא אובייקטים (ללא תנאים). יש בכל אחד ואחד מאגר של אושר ושלום. לא צריך לרדוף אותו או לקנות אותו.

אנו נקשרים לחפצים וזו הבעיה. כי חפצים אמורים לעזור לנו להשיג מטרות ע"י שימוש בהם. הם משרתים אותנו. אנו נקשרים אליהם, מביעים כלפיהם רגש, שונאים אותם ("אני שונאת את השולחן הזה.."). חשוב להימנע מלהיות תלותיים בחפץ.

ואז שום דבר חיצוני לא יפריע לשקט ולאיזון שלנו. לא נצטרך להתמודד עם אושר לעומת סבל כל הזמן.

אם אינך רוצה כאב, המנע מלרוץ אחרי הנאות. הכאב נמצא רק הין שיש הנאה. חכם לא מחפש הנאה – כי היא כרוכה בכאב.

בעיות וגבולות בחיים:

לכולם יש תמיד בעיות. כאשר בעיה "מסתיימת" או נגמרת, מיד צצה בעיה חדשה. כל החיים, אצל כולם יש עליות ויריות. אין זה בוגר לחשוב שאין בעיות חיים. חשוב לקבל בעיות ואז נצליח להיות האדונים ולא העבדים שלהן. בעיות חשובות וטובות לנו בחיים כיוון שהן באות ללמד אותנו משהו. הבעיות לא הגיעו אלינו בטעות. שום דבר בעולמנו אינו בטעות או "תאונה". לכל סיבה יש תוצאה ולכל תוצאה – סיבה. הבעיה באה ע"מ לחזק אותנו במה שאנו חלשים בו. עלינו ללמוד מהבעיות את השעורים שהן באו ללמדנו.

בעיות מגיעות עם פתרון:

כיוון שמטרת הבעיה היא להצית בנו מה שטרם הוצת , אם נהייה חזקים להתמודד – נצליח. אין כמעט בעיה ספציפית שמלווה אותנו כל החיים. כיוון שבעיות באו ללמדנו שעור, ברגע שהשיעור נלמד – הבעיה כבר אינה מהווה בעיה.

בעיות אינן נותרות לנצח כיוון שהעולם דינאמי ומשתנה כל הזמן. חשוב שלא לברוח מבעיות, אלא להתמודד, ע"מ שהשיעור ילמד והבעיה תפסיק לרדוף אחרינו, עד שנלמד אותה.

אין בעיה הגדולה ממי שאני. אני יכולה להתמודד עם הכול. אין קטסטרופות. יש להודות לאלוהים גם כשקשה כי יש לבין שביחס לכל הדברים הטובים שקיבלנו – הבעיות ממש שוליות וקטנות בחיים.

הפעלה: לכתוב מכתב תודה על כל מה שיש .

אפשר להתעלות על גורלנו. אם רוצים, מאמינים ומתאמצים ויש מוטיבציה אפשרי לגרום לשינוי. אם הכיוון הוא קדימה והחשיבה חיובית- כוחות היקום יעזרו לנו להגשים את המטרה. צריך להתקדם גם אם ישנן בעיות בדרך ולא לאמור שמתי שיגמרו הבעיות – אז נתחיל לחית, כי תמיד תהיינה בעיות. אם נסגרת דלת – דלת אחרת תפתח. אסור לדמיין בעיות כי הן לא באמת קורות והכול בדמיוננו ואז אנו מבזבזים זמן , אנרגיה , לחץ ופחד מדברים שלא קורים. וגם אם קורה משהו.. יש לנו את הכוחות להתמודד עימו אין בעיה שגדולה או חזקה מאיתנו. צריך להתמודד כל פעם עם בעיה אחת. לכל אחד יש כמה בעיות אך חשוב להתמודד בכל פעם רק עם אחת. אם נפתור את הבעיות שלנו אחת אחת נהנה מהדרך שמובילה לפתרון ומהתהליך של פתירת הבעיה וזה לא ילחיץ אותנו או יאיים עלינו. לכל אדם הרבה מהווים ורצונות ואין אדם שיכול להגשים הכול. מהווינו – ככוכבים בשמיים. גם מי שיש לו הכול ירצה עוד משהו קטן שאין לו. מי שמת עם רצונות לא ימות בשקט. כי מחשבתו חסרת מנוחה. ואז.. לידתו הבאה של הנשמה שלו תהיה מסיבה של חוסר שקט. על מנת להשיג אושר ושמחה צריך להתנתק מרצונות ולהשתחרר מדברים שאנחנו רוצים או חושקים בהם. אפשר שיהיו בחיים כמה רצונות או שאיפות חשובות שעליהם נלחם ועבורם נעבוד.הכוונה היא לוותר על דברים שאם לא נשיג נרגיש קטסטרופה או ייאוש כמו עוד כסף, עוד רכוש, עוד חברים, עוד קשרים עם אנשים חשובים.סמלי אגו: משפחה, ילדים, מעמד, שם, פרסום.. (אנו מוגדרים על פיהם). לרצונות אין גבול ולכן אין אדם שיכול להגשים את שאיפותיו.

על מנת להתגבר על תשוקות, יש לדעת קודם כל לזהותן ולהבין את טבען:

 1. לתשוקות אין סוף, לא ניתן לספקן, הן לא מוגבלות.
 2. תשוקות מתרבות מהר יותר מכפי שניתן לספקן. כלומר: אם סיפקנו תשוקה אחת והשגנו משהו מיד יתעוררו עוד 10 תשוקות שיש לספק, הן מתרבות…
 3. יש לנו אשליה שאושר מושג על ידי חומר או מצב. שום חומר או מצב בעולם אינם מושלמים וכל דבר ניתן לשפר או לתקן. ולכן גם כשמצליחים להשיג משהו הוא לא שלם לגמרי ואנו לא מאושרים כי ניתן לתקן אותו או לשפר אותו רק עוד קצת..
 4. אנחנו רוצים יותר ממה שהצלחנו להשיג, מבחינת כמות. אם הצלחנו להשיג משהו אנחנו רוצים עוד אחד כזה או עוד כמה.
 5. אנחנו תמיד רוצים יותר טוב. בעולם שאנו חיים תמיד יש משהו טוב יותר מכפי שהצלחנו להשיג. אנו חיים בעולם עם מבחר.

דוגמאות:

clip_image002[46] בא לנו או שאנחנו צריכים לקנות מכונת. בחרנו משהו שמתאים לנו וקנינו לנו מכונית. מיד אנחנו רואים בכביש או בפרסומת בעיתון מכונית טובה יותר, שלמעשה תתאים לנו יותר, מבחינת ביצועים, נוחות, מה שקנינו אולי.. מתאים מבחינת התקציב שפרגנו לעצמנו אך אנו לא מרוצים כי למעשה התפשרנו רק על מה שיכולנו להרשות לעצמנו וזה לא משנה אם בפז'ו מדובר או בBMV.

clip_image002[47] אנחנו רוצים להגיע למעד מסוים (מבחינת תדמית, בקריירה וכו'..) ואז כשאנו מגיעים לשם, אנו רואים מישהו אחר במעמד גבוה יותר ובא לנו להיות במעמדו.אנו רוצים להיות כמוהו.המוח כל הזמן מתגרה ומחפש נוחות ואטרקציות!!!

צרכים יכולים להיות מסופקים אך לא תשוקות:

1. הצרכים מוגבלים, ולכן יכולים להיות מסופקים, כמו כן הם קשורים להישרדותנו. תשוקה לא יכולה להיות מסופקת כי תמיד נרצה ממנה עוד ועוד או משהו טוב יותר. אנו "גרידים".

2. כשלאדם יש תשוקה הוא נהייה חסר מנוחה וחושב כל הזמן כיצד עליו לנהוג ע"מ לספק את התשוקה. כשמשיגים את התשוקה מיד מתעורר פחד שלא נאבד אותה. הלא עבדנו כ"כ קשה על מנת להשיגה, אנחנו קשורים אליה ולא רוצים לחוות אובדן לגביה. אנו עלולים לאבד את התשוקה שהשגנו מסיבה טבעית או בגלל איך שהחיים מובילים אותנו. ואז יש חוסר מנוחה, כי אנו צריכים לשמור עליה..

צורך שממומש לא שומרים עליו! למשל אכלתי כי הייתי רעבה וכעת אני שבעה. אני לא מנסה לשמור על הצורך לא להיות רעבה אח"כ כשאהיה רעבה שום אוכל שוב. שעות שינה: ישנתי וכעת אני ערה ולא עייפה כשאהיה עייפה שוב אלך לישון. לא אישן כעת עוד שעתיים כדי שיהיה לי לאחר כך.

שימחה ואושר כתוצאה מסיפוק תשוקה הם אשלייתי. יש כמובן רגע של שימחה, אך אם נתבונן לעומק נבחין שאפילו ברגע זה, השמחה אינה קשורה למה שהשגנו או לא. אלא למשהו אחר.

התודעה נהיית שקטה אחרי שהאובייקט שרצינו הושג וחוזרת למסלולה הרגיל והשקט וזו הסיבה לתחושת השמחה. לא החפץ שהשגנו!!

בכל אופן, השקט והשמחה הינם זמניים, כי לא ניתן להישאר בשלב זה למשך זמן רב ובמהרה או שנשמור על האובייקט שהשגנו בפחד או שנרצה משהו אחר, טוב יותר, הרבה יותר.. כפי שהסברתי קודם.

דיכוי / הדחקת תשוקה:

ישנם אנשים שלא משיגים את תשוקותיהם אלא מדכאים אותם או מדחיקים אותם.אז, נשאר שורש התשוקה שלא מומשה ולא באה לידי ביטוי וזה עלול להוביל לכל מיני תוצאות.

חוסר שקט שנוצר מרצון למלא תשוקה לא ניתן להשקיט ע"י הדחקת או דיכוי השוקה. אלא רק על ידי ויתור על התשוקה. וזה המפתח לשמחה!!

המוח שלנו לא מוותר בקלות על תשוקות. כשמספקים תשוקה מיד באה עוד אחת שרוצה שנספק אותה. המוח יכול להדבק לתשוקה מסוימת במשך זמן רב ועצום. המוח תמיד רוצה גיוון, המוח תמיד משתעמם אחרי תקופה עם אותו דבר. המוח חסר מנוחה שוב בשנייה שהוא מסופק. אם נספק בכל פעם את התשוקה שעומדת על הפרק חיינו יהפכו לכאוס. אם רוצים להפסיק למלא צרכים צריך שהמוח יופנה כל הזמן לפעילויות שבונות אותו. מוח ללא כיוון וללא מטרה – תמיד חוזר לפעילויות הרסניות.

האומנות של מנוחה בתודעה:

לכל אחד עבודה כזו או אחרת, זה חלק ממי שאנחנו: לכל אחד סוג של עבודה. יש כאלו שבזמן שהם עובדים הם לחוצים ויש חכמים שלמרות שהם עובדים קשה הם נהנים מעבודתם והיא המקור לאושר ולשמחה שלהם.

KARMA YOGA: אומנות לעבודה בצורה יוגית. עובדים בכישרון, באפקטיביות, בשמחה וללא מתח. כך:

 1. תשומת לב ומודעות: כל מה שעושים, גם טריוויאלי ושיגרתי. יש להיות לגמרי במשימה (למשל של שטיפת ריצפה). זו המשימה הכי חשובה שלי ברגע זה. לעבור מרצפת מרצפת.. לא לעבוד בצורה מכאנית. היות בהווה. אותו דבר כשנוהגים, כשמתקלחים, כשאוכלים.. להיות עם התודעה בפעולה. בלי לברוח לעתיד או לעבר. שליטה בתודעה!! ללמוד לשים לב לכל דבר קטן ואז נחוש שמחה בתודעה. כל יום זה יהיה מעניין ומקור אדיר לסיפוק ואפשרות ליהנות בכל שנייה. השמחה היא לא מהעובדה שעושים משהו אלא מהגישה והמסוגלות להישאר בעבודה!
 2. אחרי שעושים פעולה, בהתרכזות מלאה, ללא חלוקת קשב, תהיה יכולת לשכוח את הפעולה שעשינו ולעבור לעשות את הפעולה הבאה. כשעוברים לפעולה הבאה – אין מחשבות על הפעולה הישנה. כעת, מי שמבצע את הפעולה יהיה נקי ורענן, ערני למשימתו הבאה. מפוקס עליה לגמרי ורק עליה. אסור "להיצמד" או להיות תלוי במשימה (למרות שעושים אותה במלוא תשומת הלב וברצינות מרובה). לאט לאט נפתח יכולת לא להיצמד לעבודות שעשינו. העבודה תלויה בו ולא אנו בה.
 3. יש להפחית את ההרגשה של "שלי", "אני", כשעושים עבודה. למשל לא להשתמש במילים "אני עשיתי..", ,אני ניקיתי..", "אני יכולה לעשות..". במציאות לא ניתן לעשות כלום לבד. הכוח ששולט ביקום גדול מאיתנו. ישנם גורמים רבים אנושיים וקיומיים, המעורבים בעשיית דבר. רובם אינם באחריותנו. האמת היא, שניתן להשיג דבר מה רק אם תומכים או משתפים בפעולה את כוחות הטבע והקיום (או אלוהים). כך שלמעשה כוחות הקיום אחראיים לביצוע המשימה ולא אנו ואנו כלי בידי הקיום.
 4. להרגיש שאנו רק "עבדים" שממלאים את חובתנו ואז אוטומטית האגו יתבטל. גם כשנצליח ונקבל אישורים, לא נזקוף זאת לזכותנו. האגו הוא שמפריד בינינו למציאות האולטימטיבית. אנו מכניסים לכל העבודות השגרתיות וה"סתמיות" שלנו רוח SPIRIT והופכים בכך את בל החיים שלנו ליוגה. לא צריך לחפש זמן נפרד לעשיית יוגה. אנו מתאמנים ביוגה בפעולה YOGA IN ACTION ומשפרים את איכויות עבודתנו בצורה אוטומטית, עקב כך. אין שום השתוקקות ספציפית והתודעה נותרת בידי האל. גם אם אדם מקבל תגמול על עבודתו הוא לא ייקח זאת לאגו שלו.
 5. לא לצפות לפירות: צריכה להיות מוטיבציה בגלל הדרך ולא בגלל התוצאה. הפעולה עצמה היא מטרה שגורמת לנו אושר ולא התוצאה. ברגע ששים תשומת לב במשהו – הוא נהייה משמעותי, גם אם בעבר היה טריוויאלי או שיגרתי. (גם שטיפת כלים). חשוב ליהנות מהפעולה, יש חופש בביצוע הפעולה. היקום או אלוהים מושלמים ולכן כל תוצאה של פעולתנו מתקבלת בברכה. בכל עבודה קיים קסם. אנו בוחרים עבודה לפי צורך – במה אנו טובים? מה ישרת את מטרתנו?חשוב לעבוד בתשומת לב מלאה , בסיסטמיות, הכי טוב שאפשר , ללא מחשבה על רווח. חשוב לבצע את העבודה בלי לחשוב על עצמנו (כל עבודה – גם מנהיגות, ניהול וכו'.. יש לחשוב על טובת ההמון למשל) ואז נצליח לחוש שמחה פנימית והגשמה. עבודה המבוצעת באנוכיות מובילה לחוסר הרמוניה וחוסר שקט בתודעה. עבודה אינה רק לשם רווח היא ההגשמה של הגדילה. העולם ימשיך להתקיים גם בלעדינו אולם אנו עושים עבודה טובה כדי לעזור לעצמנו ולעולם. אלוהים אינו סומך עלינו או "בונה עלינו" שנעזור לו לקיים את העולם ולנהלו אנו עוזרים לאחרים כי כך אנחנו רוצים לא כי אלוהים צריך אותנו. חשוב להפסיק עם האגו: גם אם עזרנו למישהו או עשינו עבודה ברגע שסיימנו נשכח אותה ונמשיך הלאה, כמה שיותר מהר.

עבודה:

לכל אחד מאיתנו משימות רבות, מטלות, בעיות ותוכניות חדשות. אנשים רגילים מתבלבלים בגלל המתח ושלל המשימות, הם מנסים לעשות הכול בבת אחת. צריך להכין רשימת משימות ולהוסיף עוד משימות – כל המשימות שקיימות לנו, עם הערות לגבי סדר עדיפויות וחשיבות.

לחלק דף עם "רשימת משימות, הערות וסדר עדיפויות"

יש לבחור משימה אחת ולבצע אותה מההתחלה ועד הסוף. בלי מחשבה על משימות אחרות. יש לסיים את המשימה שבחרנו לחלוטין, מבלי לעשות כלום במקביל. כשמסיימים, יש לעבור למשימה הבאה.

אסור לנו לצפות לפירות, בעת ביצוע המשימה, אך כן עלינו להגשים משימות ויעדים שהצבנו לעצמנו. כשיש יעד שברצוננו להגשים, נקדיש את כל תשומת הלב שלנו בהגשמתו ובתהליך במקום בתוצאה. היוגה לא מאמינה בעבודה ללא מטרה או יעדים לטווח ארוך וקצר הן בחיים המקצועיים והן בפרטיים.

גורל ורצון חופשי:

יש מי שחושב שנולד לעולם הזה וגורלו קבוע מראש. יש שחושבים שגורלם תלוי במעשיהם בעולם הזה. שתי הקבוצות אינן מדויקות..

בחיינו קורים שני מקרים: קיים הגורל שתלוי בחיים הקודמים של הנשמה. חשוב לא לשכוח שגם מאחורי מעשים אכזריים של אלוהים מסתתרת החמלה..

ויש את הרצון החופשי: שניתן לנו כמרחב פעולה. ידינו אינן כבולות לחלוטין. ניתן לייצר שיפורים ושינויים בחיים. השינויים הקטנים מובילים לשינויים גדולים.אין דלתות נעולות. אין אנשים חלשים. לכל אחד סיכוי לשינוי . אין גהנום נצחי.

יחסיות וקשרי גומלין בן רצון חופשי ואמונה:

האדם אינו כבול לחלוטין ואינו חופשי לחלוטין הוא עבד לגורלו וגם אחראי על עתידו לפי רצונו החופשי.

הגורל הינו התיקון שלנו ומסתמך על החופש המוגבל שלנו ורצוננו החופשי.

הכוח שיש לרצון חופשי על אמונה:גורל לא חזק מרצון חופשי כיוון שגורל בעצמו יוצר רצון חופשי שתורגל על ידינו בעבר. הרצון שלנו בעבר היה להצליח לנצח את כוחות הגורל ולהכתיב לעצמנו עתיד. אם זה לא קרה לך צריך לאסוף את כל הכוחות, להיות מונעים ולנצח את הגורל.

FREE WILL IS STRONGER THAN FATE

לאדם יש את הכוח להעצים את רצונו החופשי, עד כדי כך שהגורל מתגמד לחלוטין. במצב זה, האדם יכול לתקן תנאים ולשנותם ואז גורלו משתנה!

המטרה של היוגה היא לצאת מהמעגל של קארמה או גורל. אתה יוצר את גורלך ואחראי עליו, אתה הסוכן של עצמך ויוצר גורל גדול יותר!

לחיות אין רצון חופשי: גם גורל וגם רצון חופשי משפיעים זה על זה ומושפעים זה מזה. בכל מקרה, זה נכון רק לגבי בני אדם ולא לחיות.

אסטרולוגיה ואמונה:

הכוכבים אינם מכתיבים חוקים על גורלנו. הם מייצגים ומציינים גורל שכבר יש לו תבנית והוא כתוב וידוע. הם רק מהווים אינדיקאטורים. לפעמים, הם נותנים מספר אפשרויות. אסטרולוגים מציינים שיש אמונה ואינדיווידואליזם כאנרגיות בעלות יכולת לשנות. לאדם יש השפעה של רצון חופשי. אין מוחלטות. כשמישהו מגיע לדרגת רוחניות גבוהה יש לו חופש לא מוגבל והוא הופך לאדון לגורלו.

מקורות של אושר אמיתי:

אנו עשה הכול ע"מ להיות מאושרים: מרוויחים כסף ע"מ להיות מאושרים, מתחתנים לא כדי להיות נשואים אלא כדי להיות מאושרים. לחפש אחר האושר זה חלק מהטבע שלנו. לעולם לא נחוש מספיק מסופקים – עד שנחווה אושר מוחלט, הכולל שלום, אהבה, חוכמה כי. הפנימיות שלנו מלאה באושר, שלום ואהבה ולכן ככל שנשיג מהם יותר נרגיש שאנחנו מתקרבים לעצמנו ונחווה יותר תחושות של אושר. אנשים תמיד מחפשים אושר בחוץ , אצל אחרים ובכך מתרחקים מעצמם ומאושרם. מה שגורם להם כעס, אכזבה, אלימות..

האושר שוכן בפנים ועל מנת להגיע אליו עלינו לטייל ולהיכנס לפנימיותנו שם שוכנת מזרקה של אושר אינסופי ושלום ואנו יכולים לשתות ממנה כמה שאנחנו רוצים. יוגה ומדיטציה הם הכלים לשאת את הטיול הפנימי לעבר עצמנו באמת.

מה לא יביא אושר לנצח?

לא ניתן למצוא א האושר בדם אחר, סיטואציה, תנאי או מקום. זו אשליה. מעבר לכך, קיימת דואליות בקיום: לכל דבר יש את ההפך שלו. ליום יש לילה, לעני – עשיר, לצעיר – זקן, לזכר – נקבה, לחיים מוות ולשמחה עצב. לכל מטבע יש שני צדדים ומדובר באותו המטבע!! כל מה שמביא אושר מביא גם כאב, כל מי שאיתנו גם יעזוב, שקונים בית זה משמח אבל גם מאוד מאוד מלחיץ ומדאיג. לא תמיד מה שאנו רואים זו המציאות – לפעמים רואים רק ד אחד של המטבע ומחליטים אם זה טוב או רע כשלמעשה קיים עוד צד שגם הוא חלק מהמציאות.

אם רוצים להימנע כאב ומחוסר נוחות צריך להימנע גם מנהנתנות ונוחות. כולנו מעדיפים רק את הדברים הטובים והנעימים ולהימנע ממה שלא טוב ומהנה. זה בלתי אפשרי. זו מלכודת של האדם. אין אור בלי חושך אין טוב בלי רע. מה שאנו הכי רוצים לפי העיקרון הכי בסיסי לא ייצא בשום מקום בעולם. אם רוצים למצוא באמת אושר צריך לא להיות מושפעים מהדואליות ולהיות חוקרים להישאר שלווים בניצחון ובהפסד בהצלחה ובכישלון. כשמגיעים לדרגת מודעות כזו נהיים חופשיים מהדואליות.

תמיד אנחנו רוצים משהו אחר וזה לא משנה מה קיבלנו, כיוון שדברים בעולם הם יחסיים. מה שלא נקבל, תמיד יהיה משהו יותר טוב שנוכל לשאוף אליו. לכן תמיד אנו נותרים לא מסופקים. אין שום דבר אבסולוטי – הכול עליון או תחתון ביחס לדברים אחרים. אושר שחופשי ממושג הדואליות, מגיע מבפנים, מהמקום הפנימי של הנפש, מיוגה וממדיטציה.

כשאין ציפיות אפשר לחיות טוב. לא נסמכים על אחרים, אין תלות, הסיפוק נח בנו.

כשנתלים על אנשים או אירועים עם אושר, מקבלים איים קטנים של סיפוק – בים של חוסר מנוחה. יש רבים שחושבים שאם יהיה להם מישהו.. אם הסיטואציה תשתנה.. יהיה להם טוב, הם תולים את אושרם. הסיטואציות ומי שלידנו לא משתנה, ככה זה! בד"כ זה לא ניתן לשינוי. אנו לא שולטים בעולם. אנו שולטים ואחראיים רק לעצמנו. במקום לשים כעס ע"מ לשנות סיבות חיצוניות, יש להתמקד בפנימיותנו ובדרכי התגובה שלנו שמסתמכות על אמת וידע. כך! אדם משפיע על סביבתו, כשהוא משנה את עצמו הוא משנה ומשפר את סביבתו והופך אותה לחיובית והרמונית.

אירועים חיצוניים אינם חשובים כמו התגובה שלנו אליהם. גם בסיטואציות קשות, מה שחשוב זו תגובתנו. בעיות חיצוניות יוצרות מתח, רק אם אנו מוסיפים את התגובה השלילית שלנו לשם. כלומר: אירועים שליליים יהיו ברי השפעה רק אם נגיב אליהם.

clip_image015

ישנם אנשים שהתודעה שלהם אינה שקטה לרגע. הם תמיד מתכננים, דואגים, חושבים.. עד שהתודעה מתרגלת להתנהג כך ודרך התנהגות זו הופכת להרגל. גם כשאין ממה לדאוג, אנשים אלו יחפשו סיבה לדאוג, במקום לנוח. קיים פרמטר למספר המחשבות שעוברות בתודעה בפרק זמן מסוים. להאט את התודעה, משמע להפחית את מספר המחשבות לפרק זמן מסוים. למשל: אם בדקה חולפות 1000 מחשבות אז נפחית אותן ל100, באותו זמן נתון. כשהמחשבות מהירות זה גורר רגשות של חוסר סבלנות, מהירות וייאוש.

מודעות מהירה היא סימן לתודעה חלשה, שלא בשליטה. תודעה בשליטה יכולה להחזיק מחשה אחת כמה זמן שנידרש מבלי לאפשר למחשבות אחרות להיכנס. תודעה כזו יכולה להישאר גם ללא מחשבות כלל לפרק זמן מסוים.

ע"מ לצמצם את המחשבות יש להתרכז בפעולה שעושים כעת. לא להתעסק בעבר או בעתיד. ללמוד לחיות רק בהווה.המהירות של התודעה עולה אוטומטית כאשר מתעסקים בעבר או בעתיד, מה שגורם לתוצאות נמוכות במשימות ההווה, כיוון שלא מרוכזים בהן.

בד"כ, בבואנו לבצע משימה, אנו חושבים שכשנסיים אותה, נוכל לנוח על זרי הדפנה ואז ליהנות. בדרך זו, אנו זונחים את ההווה ומבזבזים זמן יקר על חוסר שביעות ורצון להנאה במקום על הנאה. ברגע שנצליח להפחית מחשבות ולהאט את התודעה למען הפעולה שאנו מבצעים בהווה, נגלה שהעבודה הכי בנאלית ושגרתית, שהייתה בעבר משעממת , נהיית מעניינת ומקור לאושר גדול ולסיפוק. יש לשים לב לכל רגע ורגע שאנחנו חיים . אם רוצים לחוש אושר בעבודה, יש לזנוח את הגישה של להספיק כמה שיותר ולמהר לעבור בין משימות ופעילויות על מנת לסיימן כבר ואז ליהנות ל… – תשומת לב, אכפתיות, אחריות בכל פעולה טריבייאלית. אם נצליח להאט את התודעה במעשים קטנים ובפעילויות שגרתיות, נצליח גם עם הפעולות הגדולות והמסובכות, כי התבניות של התודעה לא משתנה.

בדידות ושעמום:

אדם בודד הוא אחד שאינו יכול להסתכל ולהתמודד עם עצמו ואז הוא רץ אחרי אובייקטים חיצוניים או אנשים, במטרה להעסיק את מוחו, כל הזמן. כשאין לו אנשים אחרים, או אובייקטים בסביבתו, אין מה שיעסיק לו את המוח והוא חש שעמום. שעמום מגיע מלחכות שיקרה משהו וכלום לא קורה. למעשה, ניתן לחוות שימחה ואושר, ללא אובייקטים אלא על ידי התבוננות פנימה.

כלום לא קבוע בעולמנו ולכן זו אשליה להתלות בחפצים או באנשים אחרים. הכול בסופו של דבר עוזב אותנו ואז מבחירה או מכורך צריך לחיות רק עם עצמנו. גם ביומיום, ישנם רגעים, שקורים רק כשאנחנו לבד עם עצמנו.

אם אינך מצליח לחיות לבד, פירושו של דבר שאינך במנוחה עם עצמך: ישנם דילמות או חיכוכים רבים בינך לבין עצמך שעולות בשנייה בה הינך יושב לבד לנוח. כדי להתעלם מדילמות אלו, אתה תמיד מחפש גירוי חיצוני בצורה של אובייקט או אדם אחר אך זה כמו לברוח מהבעיה ולא להתמודד איתה. זה לא מה שייתן שקט פנימי (שאתה כ"כ משתוקק לו) ובמוקדם או במאוחר תצטרך להתמודד עם התכנים והבעיות שעולות מבפנים או לחוש שלום עם עצמך, כפי שאתה כ"כ משתוקק.

אתה צריך ללמוד לאהוב את עצמך! לחיות עם עצמך! ובמידה וקיימות בעיות פנימיות באישיות – להתמודד עימן ולא לברוח מהן. זכור שזה בסה"כ אתה שתחייה עם עצמך ולא אף אחד אחר בעולם.

אתה צריך להבין שגם בקהל אפשר להרגיש בדידות וגם כשלבד אפשר להרגיש ביחד. עשינו לנו הרגל: להיות בחברה. אנחנו מפחדים להיות לבד. אפילו שזו המציאות: להיות לבד! זו האמת. אנחנו באים לעולם לבד, חיים לבד ומתים לבד. האם זו לא האמת? שהאדם תמיד לבד? גם כשהוא מוקף באלפים…

תזהה את הלבדות שלך, תדע אותה, תחווה אותה! במשך זמן מסוים, מידי יום, תחווה את הלבדות שלך, כאילו אתה חי לגמרי לבד בעולם. בזמן הזה אתה לא בעל, את לא אישה, אמא, אבא, בן, בת, פקיד, סטודנט, איש.

אתה רק אתה!

זו משימה הביתה: לחיות את הלבדות שלנו מידי יום ולהיות רק אנחנו בלי תפקיד.

האומנות לשחרר (LETTING GO ):

יש מי שחושב, שהדרך אל האושר כרוחה באיסוף של כמה שיותר אנשים, יחסים, תארים, שינויים, טיולים, מקומות וכו'.. לצערנו, כשהם מסתכלים אחורה, הם אינם מבינים למה עשו זאת.. למה רצו כ"כ הרבה?

למעשה, אושר תלוי בשחרור ולא באיסוף. ככל שמוותרים יותר, חשים יותר הקלה ושלווה. כשמשחררים הכול נהיים חופשיים לגמרי. הכוונה אינה לזרוק ולזוב כל שיש לנו: יתכן שיש לך הכול, אך מנטאלית אתה משחרר וזו הכוונה האמיתית בלשחרר. הכוונה גם לחפצים אך גם לרגשות כלפי דברים , למשל כבוד. אם יש בתודעה חוסר שקט, הוא עלול לבוא לידי ביטוי כרגש: קנאה, שנאה כלפי אדם מסוים. רק אפשר לרגשות אלו ליפול כמו אבן הפוגעת במים והרשה לעצמך להיות חופשי מהם. כשמחוברים למשהו זה מלחיץ, כשמשוחררים – זה מרגיע. כשנצמדים או תקועים על משהו אנו מאבדים את היכולת לשחרר את התודעה והמחש, כי כל פעולה או מחשבה קשורים לתקיעות, שאנו חווים. במצב כזה, לא ניתן לראות את המציאות כפי שהיא. ההתעלמות המציאות יוצרת חוסר נעימות וחוסר הרמוניה ועוצרת את הגדילה בעתיד בחיים.

המוות של האגו:

מה שמפריד אותנו מאלוהים, ז האגו. האגו הוא חומה בייננו לבין אלוהים. כשהוא נעלם, אנו מוצאים את עצמנו, עומדים פנים מול פנים מול אלוהים. בחיי היום- יום, האגו קיים , כשרוצים לחוש חשובים, עם כבוד, עליונים ביחס לאנשים אחרים, כשרוצים להוכיח לאחר שאני משהו. לפי היוגים , לאגו יש קונוטציה מאוד רחבה. הפרוש, לפי היוגים, לאגו הוא "האני המופרד" – SEPERATED I, הרגשות שלנו להיפרד מאלוהים ומהבריאה. הרגשות שמושפעים מהרגשת האגו: גרידיות (לרצות עוד ועוד), חוסר ביטחון, פחד, היקשרות, כעס, תשוקה. לפי היוגים, האגו הוא השורש למגוון הרגשות השליליים הללו.

"שלי" ו"אני"

כפי שהוסבר, השורש של האגו מתחבר עם הרגשות שלנו ובא לידי ביטוי בחיי היום- יום כ"שלי" או "אני", הוא יוצר חוסר רצון וקושי להתנתק. ככל שיש יותר רעש מכיוון ה"שלי" או ה"אני", כך קיים פער גדול יותר לרעיון ההתנתקות מחפצים, אובייקטים, כבוד… ויש לנו יותר אגו.

ככל שיש לנו יותר אגו, האישיות שלנו צרה יותר התוצאה היא שאנחנו רואים הכול ממקום צר יותר ויותר, מפרספקטיבה צרה וזה מעוות המציאות, כי הדברים אינם כך באמת..

אנחנו מורכבים מאגו + אישיות

כאשר האגו גדל – האישיות מצטמצמת (מוצרת)

זו הנוסחא………….

שתי המילים "שלי" ו"אני" יוצרות חופש או חומה. חומה כי הן מבדלות אותנו , עושות אותנו כביכול מיוחדים, שונים, מרחיקות אותנו מאלוהים ומהבריאה. יוצרות נשמה אינדיווידואלית.

מה יוצר חופש? לא אני ולא שלי. ז יש חופש! הן נותנות אושר אמיתי וחופש , כל הבעיות מסתיימות והכול עובר..

אגו זה גם "אני שיקרי". ככל שהוא מתרחב האני האמיתי נשאר ברקע. הטרה של היוגים ושל העולם הרוחני היא למצוא את האני האמיתי שבתוכנו ולא את האני השקרי. אפשר להבין שברגע שהאגו מתרחב, החוש האמיתי והבסיסי שלנו של "שלי" או הזהות שלנו ("אני"), מתרחבת ב"אני שיקרי". אני אמיתי, כשאין אגו, זה כשהזהות שלנו מתרחבת ואנו חשים אחד עם כולם ועם הבריאה וזה מוביל לטוב ולאיכויות בנו. אז, אין קונפליקטים.

נכון לעכשיו אתה תופש מעצמך" מישהו", אולם כאשר ה"אני" מתרחב, ונהייה יותר ויותר טהור ונקי הרגשות שלך בנוגע לעליונות וגאווה נחלשים וכשאתה מגיע לשלב הגבוה ביותר של מודעות(התרחבות מלאה של האני), אתה מרגיש אף-אחד, ממש כאילו אתה לגמרי לא כלום. אין אפילו תחושה קלה שאתה מישהו. כל עוד אתה שם (כלומר עם אגו), אלוהים לא יכול להיות שם. רק כשאתה לא שם , אלוהים יכול להיות. שניכם לא יכולים לחיות יחד. בשביל להרוויח את אלוהים, עליך לוותר על עצמך. אנשים אינם פוגשים באלוהים כיוון שאינם מוכנים לוותר על עצמם. הם אינם מוכנים להפוך אף – אחד. התחושה של להיות אף- אחד מיד, ספונטאנית נותנת לך להרגיש כל- אחד, ללא כל מאמץ.

להיות אף – אחד או לאבד את האגו לא גורם לשעמום, כפי שאנשים חושבים. למעשה זו דרך לחוות אושר, שיחה, רוגע וברכה, שלא ניתן לתאר במילים.עם המודעות ל"אני" הטהור האני הוא האלוהים. כשהאני הטהור נוצץ בך זה לאבד את האגו לחלוטין.

אנחנו עושים יוגה ומדיטציה רק ע"מ להכיר את האני הטהור או את המודעות הטהורה. ככל שאנו רואים אותה יותר ויותר אנו נהיים "מועברים". זו המודעות הזו שמעבירה את כל הצער והייאוש. אפשר גם לקרוא לזה הטבע האמיתי והנכון שלנו או מודעות פנימית. האגו או האני השקרי פשוט משתלט על טבענו האמיתי אך אינו חלק מאיתנו וניתן לנקות אותו בשנייה שנתעורר משנת ההתעלמות שלנו.